Prawnuk Mickiewicza: chcę nakręcić prawdziwy film o Polsce

Dwójka
Jacek Puciato 04.09.2012
Adam Mickiewicz, litografia de Ducarmea, 1827 r.
Adam Mickiewicz, litografia de Ducarme'a, 1827 r., foto: Wikimedia/domena publiczna

Głosu Mistrza Adama nie sposób było nagrać. Ale już jego krewnych – udało się. Archiwa Polskiego Radia kryją fascynujące nagrania związane z jedną z najważniejszych postaci naszej kultury.

Zbliża się inauguracja "Narodowego czytania Pana Tadeusza" – akcji, której patronuje Polskie Radio. Inicjatywa ta jest dobrą okazją, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć najciekawsze Mickiewicziana związane z naszym narodowym arcypoematem.

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" na antenie Dwójki - zobacz więcej

Powstałe dotychczas nagrania Polskiego Radia związane z Adamem Mickiewiczem układają się w setki godzin. Liczba wszystkich audycji znacznie przekracza półtora tysiąca! Znajdziemy tu przede wszystkim różnorodną rejestrację dzieł poety z Nowogródka: w wielu formach radiowych (słuchowiska, recytacje), w językach obcych, z towarzyszeniem muzyki (a komponowali do tekstów Mickiewicza i Chopin, i Moniuszko, i Nowowiejski, i Paderewski, i Żeleński). Znaczną część radiowych Mickiewiczianów zajmują oczywiście nagrania traktujące o twórczości (analizy, rozważania, krytyki i opinie), jak i o jej kontekstach.
Wśród najstarszych nagrań znajdziemy zapisy rozmów z krewnymi Adama Mickiewicza. W kwietniu 1954 roku mówił do radiowego mikrofonu prawnuk poety: Piotr Górski. – Chcę zrobić barwny, prawdziwy film, ludzki dokument obecnej Polski – opowiadał o celu swojej wizyty, wspominał również swój poprzedni pobyt w 1932 roku. Z kolei z roku 1974 pochodzi rozmowa z synową Adama Mickiewicza – Luizą Mickiewicz (wdowa po najmłodszym synu poety, Józefie) oraz z mężem zmarłej dwa lata wcześniej wnuczki autora "Pana Tadeusza" – Kazimierzem Krzyżakiem. Krewni wielkiego romantyka opowiadali o celu swojej warszawskiej podróży: przekazanie rodzinnych pamiątek dla Muzeum Literatury.
Zapraszamy do wysłuchania tych krótkich, rzadko jednak publikowanych rozmów.

Wiele archiwalnych dźwięków związanych z Adamem Mickiewiczem znajdziemy również w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl. Reprezentowane są także tematy rodzinne: rozmowa z wnuczką poety oraz opowieść o Władysławie – synu wieszcza.

Archiwalne nagrania