W Warszawie w Parku Saskim od godziny 11.00 "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.
Polskie Radio i Telewizja Polska - patroni medialni akcji relacjonować będą wydarzenia z nią związane.
Minister z Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak powiedział o akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza” powiedział, że nie ma jakichkolwiek sztywnych reguł dotyczących jej przebiegu. W jednych miastach czytanie będzie miało miejsce w komunikacji miejskiej, gdzie indziej w zakładach karnych.
Gość audycji "Zapraszamy do Trojki” przyznał, że zakochał się w "Panu Tadeuszu” w samochodzie… słuchając audiobooka. W jego opinii Adam Mickiewicz był nie tylko wieszczem i wybitnym Polakiem, ale także znakomitym obserwatorem "życia, społeczeństwa, relacji międzyludzkich i przyrody”.
Jego zdaniem przymus szkolny czytania tej lektury "zabija ją”.
- Dlatego szukajmy zachęty i tego, jak zainteresować młodzież tą książką. Ta akcja właśnie temu ma służyć – apelował Klimczak.
Dodał, że bardzo zależy mu na tym, żeby w kolejnych latach czytano inne narodowe dzieła, w trakcie inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego.
- Przyszły rok może należeć do Aleksandra Fredry – posumował Maciej Klimczak.
"Narodowe czytanie Pana Tadeusza” na antenie radiowej Trójki