Gospodarka transatlantycka utrzymuje około 15 mln miejsc pracy po obu stronach Atlantyku. Dzięki umowie tych stanowisk może przybyć. – Małe firmy dla których wyeksportowanie towaru do USA wiąże się wielkim kosztami mogą na tym skorzystać najbardziej – mówiła europosłanka PO Danuta Hübner..
W Brukseli pojawiają się jednak wątpliwości, czy umowa nie zostanie podpisana kosztem unijnym standardów. - Prawa pracownicze mają podstawowe znaczenie. Nie chcemy rezygnować z europejskich standardów w tej sprawie - powiedział europoseł SLD Bogusław Liberadzki.
Natomiast eurodeputowany PiS Bolesław Piecha zastanawia się, czy europejskim firmom uda się konkurować z amerykańskimi partnerami. - Ceny energii w USA zdecydowanie niższe. W każdym produkcie, zwłaszcza wysokoprzetworzonym stanowią one znaczną część kosztów - przypomniał Piecha.
Dlatego cześć europosłów domaga się bardziej szczegółowych informacji na temat korzyści z umowy o wolnym handlu UE-Rosja i apeluje o większą przejrzystość w negocjacjach.
polskieradio.pl, tj