Wiele uwagi przywódcy poświecą też tematowi brytyjskich żądań od których spełnienia może zależeć pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. – Życzymy sobie, aby Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało w UE, ale nie na warunkach premiera Davida Camerona – mówił europoseł SLD Bogusław Liberadzki. – Może uda się osiągnąć rozsądne porozumienie – dodaje.
Tematem szczytu będzie także walka z terroryzmem, reforma unii gospodarczej i walutowej oraz rynku wewnętrznego. Niektórzy przywódcy nawiążą do bezpieczeństwa energetycznego i kontrowersyjnych planów budowy gazociągu Nord Stream 2. – Zagraża on interesom krajów Europy Wschodniej jak Ukraina i Białoruś. Krajów granicznych jak Polska i Słowacja. Ta rura ma służyć szantażowi – uważa europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski.
Dlatego deputowany PiS Ryszard Czarnecki oczekuje, że na szczycie UE pokaże swoją solidarność. – Nie tylko w kontekście imigrantów, ale również energetyki, Rosji i Gazpromu – podkreśla Czarnecki.
Sceptyczne wobec projektu są m.in. Włochy. Uważają, że Nord Stream 2 jest niezgodny z unijną polityką sankcji wobec Rosji.
***
Przygotowała: Ewa Chyra
Data emisji: 17.12.2015
Godzina emisji: 8.52
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"
tj