Polskie Radio

W Europie ruszą inwestycje? Jest taki plan

Czwórka
Agnieszka Jaremczak 04.12.2014

Pakiet o wartości 315 miliardów euro, który opublikowała Komisja Europejska, ma pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. Fundusz ma ruszyć od 1 lipca przyszłego roku.

Większość grup w Parlamencie Europejskim poparła pomysł zaprezentowany przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

- Liczymy, że ten fundusz i cały ten program będzie takim kołem zamachowym i te inwestycje w ciągu trzech lat spowodują pewien wzrost popytu a to z kolei przełoży się na rozwój w innych sektorach - mówi europoseł PO Dariusz Rosati.

Fundusz ma wejść w życie 1 lipca 2015 roku. 2/3 środków ma być przeznaczone na infrastrukturę, a 1/3 na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Program ma być panaceum na słabości niemogącej podnieść się z kryzysu gospodarki unijnej. Realnych pieniędzy jest w nim jednak mało.
Ze słów przewodniczącego Komisji Europejskiej wynika, że w nowym specjalnym funduszu znajdzie się 21 mld euro, które mają pozwolić wygenerować inwestycje na 15 większą kwotę 315 mld euro w ciągu trzech lat.

- Mam wizję dzieci w Salonikach chodzących do pięknej szkoły, która będzie wyposażona w komputery. Mam także wizję szpitali, które będą ratować życie ludzkie z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnego sprzętu. Mam wizję tego, żeby osoba dojeżdżająca do pracy we Francji mogła tak sobie naładować samochód elektryczny jak teraz tankuje go benzyną - tłumaczył niedawno szef KE.

Realizacji tych celów ma służyć nowy Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, który będzie miał gwarancje z budżetu europejskiego oraz pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Fundusz mając do dyspozycji 21 mld euro (w tym 16 mld euro w formie gwarancji z budżetu UE) ma wygenerować 315 mld euro przez następne trzy lata (2015-2017).
Szef KE zapewniał, że nie będzie przeniesienia pieniędzy z Horyzontu Europa 2020 (środków na badania), czy instrumentu Łącząc Europę (na infrastrukturę paneuropejską). Podkreślał, że również państwa członkowskie powinny przystąpić do funduszu zwiększając w ten sposób jego siłę.

(asop)