„Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry”

Kontynuując zainicjowaną rok temu „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza akcję Narodowego Czytania, w tym roku przybliżyliśmy postać znakomitego polskiego komediopisarza i pamiętnikarza Aleksandra Fredry. Wybór był nieprzypadkowy – w tym roku obchodzimy 220. rocznicę urodzin pisarza, który tak, jak Adam Mickiewicz, tworzył w epoce romantyzmu. Pisał z niezwykłą lekkością i humorem, a stworzone przez niego postaci i sceny znane są nam od dziecka. Jego cięte riposty i powiedzonka bohaterów weszły do codziennego języka Polaków.

Na Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry odbyło się w sobotę 7 września 2013 r. Jego utwory usłyszeliśmy w całej Polsce, do akcji przyłączyły się teatry, szkoły, domy kultury, biblioteki z całego kraju. Dzieła dramatopisarza usłyszeli także mieszkańcy… Kijowa!

Wydarzenie w warszawskim Ogrodzie Saskim, tuż przy uliczce komediopisarza, zainaugurował prezydent Bronisław Komorowski, pomysłodawca wydarzenia. Zaprezentowano pięć dramatów Fredry, które w całości tworzą opis polskiego społeczeństwa, jego wad i przywar oraz obyczajowości obywateli. Czytali znani i wybitni polscy aktorzy i aktorki różnych pokoleń, a także popularni artyści ze świata szeroko pojętej sztuki, lektorzy i dziennikarze. Czytaniu towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez młodych kompozytorów.

Całość wydarzeń w Ogrodzie Saskim można było obejrzeć na żywo na naszej stronie. Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry zakończyliśmy późnym wieczorem.

Organizatorzy akcji: