Czwórka Blog - baner
BLOG - Czwórka - Muzyczny

Poznaj 12 kolejnych artystów i pełny program 13. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:58
Do grona gwiazd 13. edycji Festiwalu dołącza jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, mroczny duet z Kanady, rezydent kultowego Salon des Amateurs w Dusseldorfie, młody i rozchwytywany DJ z Kopenhagi oraz kwiat polskiej alternatywy. Tym samym program tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice wzrasta do 59 wykonawców, którzy pochodzą z 20 krajów świata (w tym Polski). Wśród zaproszonych muzyków są reprezentanci każdego kontynentu poza Antarktydą, co najlepiej oddaje globalny charakter 13. edycji. Jednocześnie do sprzedaży trafiają bilety 1-dniowe!

Laureatka Paszportu Polityki, 21 statuetek „Fryderyków”, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, wiele jej płyt zyskało status złotych – osiągnięcia Nosowskiej na polskiej scenie muzycznej są niepodważalne. Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce nagrywa solowo od 1996 r. W ostatnim czasie artystka pożegnała się z macierzystym zespołem, by skoncentrować się na karierze solowej. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na Festiwalu. Ambitny pop Nosowskiej, zawsze wykonywany z wielką charyzmą oraz jej doskonały wokal i niebanalne teksty znakomicie wybrzmią na głównej scenie festiwalu.

Polski alternatywny pop reprezentować będzie także rewelacja ostatnich lat, czyli The Dumplings. Duet z Zabrza, który tworzą Justyna Święs i Kuba Karaś zdobyli popularność dzięki piosenkom publikowanym na YouTube. Debiutancki album grupy „No Bad Days” został uhonorowany Fryderykiem. Nowoczesna elektronika, taneczny smutek oraz chwytliwe melodie to znaki rozpoznawcze zespołu, który słynie z pełnych emocji koncertów.

Mroczniejsze i bardziej osobliwe brzmienia zaserwuje Essaie Pas, elektroniczny duet z Montrealu, w skład którego wchodzą Marie Davidson i Pierre Guerineau. Ich współpraca przebiega pod znakiem ciągnących się brzmień gitar, mamrotania po francusku i minimalistycznej elektroniki. Ich ostatnia płyta „New Path” to fascynujące połączenie estetyki coldwave i techno z postapokaliptycznym science-fiction.

Eksperymentalnego zacięcia można spodziewać się także po Tolouse Low Trax.

DJ i producent z Dusseldorfu stanowi trzon djskiej załogi kultowego Salon Des Amateurs, który stał się kuźnią takich talentów, jak Lena Wilikens. Sety Tolouse Low Trax to esencja niepowtarzalnego klimatu Salonu. Łączą eksperymenty artystyczne z hipnotycznymi rytmami, od ambientu, przez krautrock, po plemienne techno.

Intrygującym DJem i producentem jest również Denis Horvat. Mieszka w Kopenhadze, ale jak wskazuje nazwisko, jego korzeni należy jednak szukać w cieplejszych rejonach na południu Europy. Zestawienie nordyckiego podejścia i chorwackich genów zaowocowało zaskakującą mieszanką muzyczną. Nagrania Horvata, znakomicie łączące techno i house, systematycznie goszczą w setach najlepszych djów na świecie.

Oprócz gości z zagranicy na festiwalu tradycyjnie nie zabraknie solidnej reprezentacji polskiej alternatywy. Tajemnicza Bokka fascynuje wciągającymi, żywiołowymi występami na żywo, z którymi objechała niemal całą Europę. Skład zespołu jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie że tworzy go 5 osób, którzy wykonują zaraźliwy, alternatywny pop. Kontrowersyjna grupa Syny to duet tworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Znani z niepowtarzalnego klimatu występów na żywo, wielowarstwowej liryki i świeżych, nowatorskich podkładów. Właśnie ukazała się druga płyta grupy zatytułowana „Sen”, z której materiał na pewno usłyszymy podczas 13. edycji festiwalu.

Eksperymenty z hiphopem to domena projektu Bitamina, tworzonego przez trójkę młodych artystów, zafascynowanych „bitami, samplami i słowami sklejonymi emocjami”. Wspólnie wydali 4 doskonale przyjęte albumy, które zachwyciły słuchaczy i krytyków ogromnymi pokładami wrażliwości i szczerości.

Na Festiwalu zaśpiewa również Baasch, który sprawnie porusza się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem. Hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienia i chwytliwe melodie to kluczowe elementy jego własnego, rozpoznawalnego stylu. Niebanalne piosenki zaprezentuje także rockowy duet Nagrobki. Zgodnie z nazwą zespołu, ich teksty traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu, zaś muzyka to mieszanka wielu rozmaitych wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noise, zimną fale, po wczesny black metal.

Równie bogate inspiracje stoją za projektem JANKA, czyli kooperacją Daniela Drumza i Hatti Vatti. Łączy ich m.in. miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90-tymi. JANKA to nie tylko nagrania studyjne, ale również granie na żywo w oparciu  o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne. Bogate elektroniczne show zapewni również Manoid. Znany z angażujących występów na żywo, grał m.in. na festiwalach w Holandii, Islandii, Korei Południowej, na Litwie i Słowacji. Poza elektroniką sięga po nagrania terenowe, instrumenty akustyczne oraz klasyczny śpiew, wplatając w techniczny rytm melodyjne, pełne emocji motywy.

Tegoroczny program Festiwalu fascynuje bogactwem i wielości reprezentowanych nurtów. Warto już dziś podjąć decyzję o uczestnictwie w tym święcie muzyki. Karnety i bilety są wciąż do nabycia. Więcej informacji na stronie Festiwalu.


Tauron Nowa Muzyka Katowice

28.06 – 01.07.2018

Finałowy line-up 13. edycji:

Fever Ray SE /Mura Masa UK /Sampha UK /Arca VE /Son Lux US

Carl Craig & NOSPR pres. Versus US/PL Ben Frost & MFO AU/AT  Nightmares on Wax UK

James Holden & The Animal Spirits UK /Moritz von Oswald DE

Wolfgang Voigt pres. GAS live DE Señor Coconut DE Flanger DE Burnt Friedman DE

Nosowska PL /The Hacker pres. Amato live FR /Soil & “Pimp” Sessions JP /Jordan Rakei NZ

Jazz Band Młynarski-Masecki PL /Errorsmith DE /Jlin US /Essaie Pas CA

Red Axes IL /DJ Stingray US /Halal & Relaxer US /Photay US

Sote: Sacred Horror In Design feat. Tarik Barri IR/NL /Varg SE /Tolouse Low Trax DE

Alex Niggemann DE /Tijana T RS /The Dumplings PL /Bokka PL /Syny PL /47soul JO /Courtesy DK /Denis Horvat DK /Abul Mogard RS /Gato Preto DE /Kid Simius ES /Island People UK

Kandy Guira BF/FR Tuğçe Şenoğul TR /dné CZ /Baasch PL /Bitamina PL /Kurws PL

Zimpel / Ziołek PL EABS PL Hubert Zemler PL /Nagrobki PL /Lautbild PL

Tomino & Myslivec CZ The Johnny Freelance Experience ES/AR/US/PL

Tsvey PL /JANKA PL /Manoid PL /Czarny Latawiec PL /Global Diggers PL

ARTYŚCI:

Nosowska PL

Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych grup rockowych w Polsce. Solowo nagrywa od 1996 r. i płyty „Puk.Puk”, która mocno odbiegała od dokonań jej rodzimej formacji, koncentrując się na elektronice. W kolejnych latach, równolegle z działalnością w Hey’u, Nosowska wydała płyty: „Milena”, „Sushi”, „Uni Sex Blues”, „Osiecka” oraz „8”. W ostatnim czasie wokalistka pożegnała się z macierzystą grupą, by skoncentrować się na karierze solowej. Jeszcze w tym roku do sklepów powinna trafić nowa płyta wokalistki, ale jej fragmenty przedpremierowo będzie można usłyszeć na festiwalu. Jej solowe piosenki to ambitny pop z wpływami takich gatunków, jak muzyka elektroniczna, r’n’b, rock czy blues. Słynie z charyzmatycznego wokalu oraz niebanalnych tekstów. Laureatka Paszportu Polityki, 21 statuetek „Fryderyków”, odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi.

Essaie Pas CA

Elektroniczny duet z Montrealu, w skład którego wchodzą Marie Davidson i Pierre Guerineau. Oboje są szanowanymi muzykami – Marie wydała dwie uznane płyty solowe, a Pierre produkuje płyty gwiazd kanadyjskiego undergroundu. Ich współpraca przebiega pod znakiem ciągnących się brzmień gitar, mamrotania po francusku i minimalistycznej elektroniki. Intrygująca mieszanka pomysłów, inspiracji, melodii i charakterów została dostrzeżona przez nowojorską wytwórnię DFA Records, która wydała dwa ostatnie albumy duetu. Ich ostatnia płyta „New Path” to fascynujące połączenie estetyki coldwave i techno z mrocznym, postapokaliptycznym science-fiction.

Tolouse Low Trax DE

DJ i producent, który wraz z Leną Willikens i Wolfem Mullerem stanowi trzon djskiej załogi kultowego Salon Des Amateurs w Dusseldorfie. Artysta w przeszłości współtworzył postrockowy Kreidler, a obecnie wydaje solowe nagrania dla takich wytwórni, jak Antinote, Karaoke Kalk i Themes For Great Cities. Sety Tolouse Low Trax to esencja niepowtarzalnego klimatu Salonu. Łączą eksperymenty artystyczne z hipnotycznymi rytmami, od ambientu, przez krautrock, po plemienne techno. Jego pseudonim jest hołdem dla francuskiego XIX-wiecznego malarza Henriego de Toulouse-Lautreca.

The Dumplings PL

Duet z Zabrza tworzony przez wokalistkę Justynę Święs i producenta Kubę Karasia. Zdobyli popularność dzięki piosenkom publikowanym na YouTube, przyciągając zainteresowanie największych wytwórni. Prezentowana przez The Dumplings autorska wizja elektronicznego popu podbiła serca słuchaczy i krytyków. Debiutancki album grupy „No Bad Days” został uhonorowany Fryderykiem, bardzo dobrze przyjęta została również kolejna płyta zespołu „See You Later”. Nowoczesna elektronika nasiąknięta głębokim basem, taneczny smutek oraz chwytliwe melodie to znaki rozpoznawcze zespołu, który słynie z pełnych emocji koncertów.

Bokka PL

Rewelacja polskiej sceny alternatywnej. Skład zespołu jest owiany tajemnicą, wiadomo jedynie że tworzy go 5 osób, którzy wykonują zaraźliwy, alternatywny pop.. Debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu „BOKKA” z 2013 roku zdobył uznanie w kraju i zagranicą, pozytywnie pisał o nim m.in. wpływowy Pitchfork. Następca, czyli „Don’t Kiss And Tell”, powtórzył sukces poprzednika, a promocji krążka towarzyszyła nietuzinkowa akcja – zespół stworzył aplikację-grę „BOKKA”, dzięki której fani zbierając gwiazdy w kosmosie mogli odblokowywać kolejne części utworu zamykającego album. Niebanalne podejście cechuje zespół również przy tworzeniu muzyki, czego najlepszym dowodem jest wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium. Bokka fascynuje wciągającymi, żywiołowymi występami na żywo, z którymi zjechała niemal całą Europę.

Syny PL

Duet tworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Zadebiutowali w 2015 roku nakładem wytwórni Latarnia Records. Głośna płyta “Orient” wywołała liczne dyskusje i kontrowersje oraz skrajne opinie wśród recenzentów i słuchaczy. Dzięki doskonałym występom na żywo, wielowarstwowej liryce i świeżych, nowatorskich podkładach, zespół Syny mocno zaznaczył swoją pozycję na polskiej scenie alternatywnej. Ponad wyrafinowane konstrukcje muzyczne czy tekstowe stawiają klimat, a ich wizjonerskie produkcje nikogo nie pozostawiają obojętnym. W kwietniu 2018 roku ukazała się druga płyta grupy zaytutułowana „Sen”.

Denis Horvat DK

Młody i utalentowany DJ i producent z Kopenhagi, ale jak wskazuje nazwisko, jego korzeni należy jednak szukać w cieplejszych rejonach na południu Europy. Zestawienie nordyckiego podejścia i chorwackich genów zaowocowało zaskakującą mieszanką muzyczną. Jego znak rozpoznawczy to motoryczne bity wzbogacone o koronkowo tkane struktury brzmieniowe i uzależniające melodie. Jego nagrania, znakomicie łączące techno i house, systematycznie goszczą w setach najlepszych djów na świecie, a sam Denis grywa w towarzystwie takich tytanów, jak Âme, Dixon, czy Maceo Plex.

Baasch PL

Wokalista, producent, kompozytor, autor tekstów. Jeden z najbardziej cenionych

i oryginalnych artystów na polskiej scenie alternatywnej i elektronicznej. Oba jego albumy studyjne zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach najlepszych polskich płyt. Muzyka Baascha to hipnotyzujący, sugestywny wokal, mroczne brzmienia i chwytliwe melodie. Sam pisze, komponuje i produkuje swoje nagrania. Wypracował własny, rozpoznawalny styl sprawnie poruszając się pomiędzy muzyką elektroniczną a synth-popem.

Bitamina PL

Około-hiphopowy projekt tworzony przez trójkę młodych artystów, zafascynowanych „bitami, samplami i słowami sklejonymi emocjami”. Producent Amar Ziembiński, wokalista Mateusz „Vito” Dopieralski oraz raper Piotr Skibiński eksperymentują z formą, zestawiając funk, jazz, rap i poezję. Cała trójka pochodzi z małej miejscowości pod Warszawą. Mateusz na co dzień mieszka w Niemczech, gdzie spełnia się jako aktor i reżyser, a Amar z Piotrem poświęcają się produkcji ekologicznego sera i warzyw. Wspólnie wydali 4 doskonale przyjęte albumy, które zachwyciły słuchaczy i krytyków ogromnymi pokładami wrażliwości i szczerości.

Nagrobki PL

Rockowy duet, który tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Zgodnie z nazwą zespołu, teksty piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Muzyka Nagrobków  to mieszanka wielu rozmaitych wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noize, zimną fale, po wczesny black metal. Duet wydał do tej pory trzy płyty studyjne oraz zrealizował muzykę do trzech przedstawień teatralnych Słowo o Jakóbie Szeli, Portret Trumienny i Koniec Przemocy.

JANKA PL

Projekt, który narodził się z muzycznej przyjaźni między jednymi z oryginalniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej. Duet tworzą Daniel Drumz i Hatti Vatti – dzieli ich prawie 500 kilometrów (Kraków – Gdańsk), ale łączy między innymi miłość do brytyjskiej muzyki basowej, dubu oraz fascynacja latami 90-tymi. JANKA to nie tylko nagrania studyjne, ale również granie na żywo w oparciu  o analogowy sprzęt – syntezatory, samplery i automaty perkusyjne. JANKA lubi zaskakiwać. Każdy występ grupy to nowe pomysły i rozwiązania.

Manoid PL

Dorastał w małej wsi otoczonej lasem na wschodnich krańcach Polski. Dzięki lekcjom gry na pianinie zafascynował się technikami kreacji dźwięku, które później penetrował przy użyciu cyfrowych technologii. Jego kariera przyspieszyła po przeprowadzce do stolicy. Znany z angażujących występów na żywo, grał m.in. na festiwalach w Holandii, Islandii, Korei Południowej, na Litwie i Słowacji. Poza elektroniką sięga po nagrania terenowe, instrumenty akustyczne oraz klasyczny śpiew. Manoid igra ze słuchaczami, wplatając w techniczny rytm melodyjne, pełne emocji motywy.