Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 13:45
Zapraszamy na pięćdziesiąty trzeci odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Łukasz Lewandowski (Młody Jan), Piotr Zelt (Kapitos)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 53

W hacjendzie Jan zaprzyjaźnia się z dziewczyną o imieniu Aja. Opowiada jej o rodzinnych stronach, zapachu ziemi, na którą przyjechał zapracować. Pomaga dziewczynie przewieść trumnę z ciałem jej matki do ich rodzinnej wsi. Zazdrosny o młodą dziewczynę Metys, czeka na Jaśka z maczetą, by rozprawić się z wyimaginowanym konkurentem. Do walki nie dochodzi, ale następnego dnia Metys znika z wypłatą Jaśka. Wtedy mężczyzna przypomina sobie słowa Szymche Kajumina, że lepszy swój wróg, niż cudzy. W odległej Argentynie Juan wspomina Brońcia Denderysa, który choć uprzykrzał mu życie w Krużewnikach, to był częścią świata, który porzucił i do którego tak bardzo tęskni. Tęsknotę koi pierwszy list z Polski, od jego siostry, Helci, która wyjaśnia powody milczenia Rózi. Kobieta przypuszczała, że jej mąż znalazł sobie inną kobietę. Wiadomości o pogrzebie teścia Ziębickiego, na którą czeka od początku pobytu na emigracji – brak. Juan pisze list do żony, zapewniając o swoim przywiązaniu, opisuje życie i pracę w majątku, a wkrótce otrzymuje odpowiedź, utęskniony pierwszy list od Rozalii.