Autor:
Andrzej Mularczyk
Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła
Realizator:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski
Obsada:
Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan)
Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.
W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).
Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.
Odc. 69
We wsi błąka się sowiecki żołnierz, który nie zdążył uciec ze swoją armią. Jaśko karmi go i pozwala zanocować w stodole. W ziemi zakopuje jego karabin, bo ma świadomość, że – według jego osobistej rachuby – czas na czwartą wojnę światową, więc broń może się przydać. W lipcu 1941 niemieccy żołnierze pojawiają się we wsi. Dom Chwana, kryty blachą, zajmują żołnierze z jednostki zaopatrzeniowej. Jaśko z rodziną przenosi się do stodoły, skąd obserwuje brutalnych żołnierzy. Ukraińscy sąsiedzi odgrażają się Polakom, że będą podcinać im gardła. Synowie Chwana znajdują skrzynię, którą zgubili niemieccy żołnierze, którzy wraz z frontem przesuwają się na Wschód.