Wielki Splendor, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawaną od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymał Henryk Talar. Laureat stworzył zarówno w Teatrze Polskiego Radia, jak i Teatrze Telewizji dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Od wielu lat związany jest również z popularną powieścią radiową „W Jezioranach”, w której kreuje postać Janusza Tetry, urzędnika agencji rolnej. W 2009 roku został nagrodzony Złotym Mikrofonem – nagrodą przyznawaną przez Polskie Radio.
Tegorocznym Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego – nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku – został Olgierd Łukaszewicz, aktor teatralny i filmowy, telewizyjny i radiowy. Stworzył dziesiątki ciekawych ról w spektaklach Teatru Telewizji, przez całe lata był też filarem radiowego teatru poezji oraz znakomitym interpretatorem prozy powieściowej.
Nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, przyznanego w zeszłym roku po raz pierwszy, dla wyróżnienia twórców swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych otrzymał Janusz Zaorski, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta. Od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego.
Laureatami Honorowego Wielkiego Splendora, nagrody przyznawanej okazjonalnie za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej, zostali Maria Chludzińska i Jacek Snopkiewicz.
Maria Chludzińska to wieloletnia kierowniczka produkcji Teatru Polskiego Radia, inspicjentka powieści radiowych: „W Jezioranach” i „Matysiakowie”. To żywa legenda radiowego teatru. To ktoś, bez czyjej obecności trudno sobie wyobrazić to miejsce. Jej głos i poczucie humoru znają wszyscy. Ileż to pokoleń aktorów słyszało ją, gdy mówiła: „Dom wariatów. Cholera jasna!” – wspomina Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Jacek Snopkiewicz to dziennikarz, reporter i dramaturg. Jest współautorem scenariuszy i książek dokumentalnych. W Teatrze Polskiego Radia zadebiutował, w 1977 roku, słuchowiskiem „Trzech do wypadku”. Jest współautorem reaktywowanej w Teatrze Polskiego Radia sceny dokumentu.