Janina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka i Mieczysław Lewandowski pobierają się w czerwcu 1939r. Ceremonia zaślubin ma miejsce na lotnisku w Tęgoborzu. Nikogo to nie dziwi. Wszyscy goście wiedzą, że nowożeńców połączyło zamiłowanie do latania. Trzy miesiące później Janina, nie czekając na swojego męża, wyrusza na wojnę. Mijają się o kilka godzin. Pod koniec września grupa lotników, z którą przemieszcza się Janina, wpada w ręce Sowietów. W kwietniu 1940 r. Janina, jako jedyna kobieta, zostanie rozstrzelana w Katyniu. Mieczysław nigdy nie przestanie jej szukać. Tę opowieść, pozornie z dalekiej przeszłości, nosi w sobie córka Mieczysława z drugiego małżeństwa, Diana Pitt. Jakie piętno odcisnęła na niej ta historia, usłyszymy w słuchowisku Marty Rebzdy "Do gwiazd".
Marta Rebzda "Do gwiazd"
Reżyser: Waldemar Modestowicz
Realizator: Maciej Kubera
Autor muzyki: Piotr Moss
Gra na fortepianie: Marian Szałkowski
Obsada:
Grzegorz Damięcki (Mieczysław Lewandowski), Anna Dereszowska (Janina / partie wokalne Ordonki), Maria Robaszkiewicz (Diana), Elżbieta Kępińska (Matka Mieczysława), Andrzej Mastalerz (Dr. Kiełbiński), Janusz Szydłowski (Spiker), Józef Mika (Spiker tekstów niemieckich)
Warstwa dokumentalna: Diana Pitt (córka Mieczysława), Józef Grajek (mieszkaniec Lusowa), Jerzy Kawecki (patolog)
Słuchowisko "Do gwiazd" emitowane było 14 listopada 2015 po godz. 17.00 na antenie Programu 1.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/ms/mt
Janina Lewandowska z d. Dowbor-Muśnicka we wrześniu 1939 r. dołączyła do rzutu kołowego Bazy Lotniczej Nr 3, którym dowodził oficer ewidencyjny 3 Pułku Lotniczego kpt. pil. Józef Sidor. Wkrótce wraz z innymi lotnikami trafiła do niewoli sowieckiej (fot. archiwum Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Lusowie)
Zapraszamy do radiowej Jedynki, w sobotę, 14 listopada po 17:00.