Teatr Polskiego Radia

Kiedy słońce więcej nie wstanie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 08:00
W najbliższą niedzielę, 3 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. „Kiedy słońce więcej nie wstanie”  w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Kadr z nagrania słuchowiska Kiedy słońce więcej nie wstanie
Kadr z nagrania słuchowiska "Kiedy słońce więcej nie wstanie"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Wśród malarzy polskich nie ma chyba powszechniej znanego artysty, niż Jan Matejko. Jego obrazy towarzyszą kolejnym pokoleniom Polek i Polaków od ponad 150 lat. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że twórczość Matejki ukształtowała nasze wyobrażenia o najsłynniejszych wydarzeniach z historii narodu polskiego. „Bitwa pod Grunwaldem” jest zaś najmocniej wpisanym we wspólną świadomość polskim obrazem, i to w całych dziejach sztuki i kultury polskiej. Matejko opowiadał o polskiej historii w sposób, który zdumiewał publiczność muzeów i galerii malarstwa w całej Europie. Dzisiaj również, kiedy pytamy „skąd nasz ród”, to niewątpliwie zawsze przywołujemy monumentalne dzieła Matejki, które są częścią naszego polskiego ja. Matejko nadał rysy wszystkich królów Polski tak sugestywnie, iż zapominamy, że jego poczet królów polskich jest tylko wyobrażeniem. Matejko jest wiarygodny i budzi nasze całkowite zaufanie. Twórczość tego artysty przerasta zarazem nasze wszelkie wyobrażenia o trudach twórczych malarza tej miary, co on.  W dniu, kiedy wielki artysta zamknął oczy na zawsze, 1 listopada 1893 roku, jego uczeń, Stanisław Wyspiański, powiedział: "Matejko to był duch takiej ogromnej wielkości od Boga Polsce zesłany, że nikt sobie z tego sprawy jeszcze nie zdaje..." Był w ciągu roku jeden dzień, którego Matejko bał się świadomie i podświadomie. Jeżeli mógł, to tego właśnie dnia nawet nie wychodził z domu. Ustawał wówczas rytm życia artysty, bo odkładał i malowanie. Był to dzień Wszystkich Świętych... W obrazach swych po wielokroć pokazywał Matejko śmierć, i to często gwałtowną. Śmierć wzbudzała u niego najsilniejsze emocje. Ale też często otwierała nowy rozdział w jego życiu, bo pod wieloma postaciami towarzyszyła mu zawsze i miała na niego przemożny wpływ. Aż do dnia, kiedy wypowiedział swoje ostatnie słowa, właśnie w dzień Wszystkich Świętych. Przeczucie odejścia właśnie tego dnia manifestował od zawsze, i, jak się okazało, był to zły omen.

Słuchowisko powstało w związku z uczczeniem 130 rocznicy śmierci Jana Matejki.

Tomasz Lerski "Kiedy słońce więcej nie wstanie"

Reżyseria: Dobrosława Błazy

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Włodzimierz Press, Damian Kulec, Robert Czebotar, Krzysztof Wakuliński, Hanna Kinder – Kiss, Mateusz Weber, Przemysław Niedzielski, Stefan Knothe, Piotr Makarski,

 

Na słuchowisko "Kiedy słońce więcej nie wstanie" zapraszamy w niedzielę (03.03.) tuż po godz. 19.00. Program 1 PR