Teatr Polskiego Radia

Maraton słuchowisk Tadeusza Różewicza w IT

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 20:00
Już po raz trzeci Instytut Teatralny w Warszawie, Instytut Badań nad Dramatem Współczesnym IBL oraz Teatr Polskiego Radia zapraszają na Maraton słuchowisk "Nasłuchiwanie". Tym razem boahterem maratonu będzie Tadeusz Różewicz W programie spotkanie z twórcami radiowymi. Całość poprowadzi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".

III Maraton Słuchowisk NASŁUCHIWANIE - RÓŻEWICZ/KOMPOZYCJE

19 marca 2017, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, g. 12.00. Trzecia edycja Maratonu Słuchowisk w całości zostanie poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Tematem NASŁUCHIWANIA będzie głosowa i dźwiękowa interpretacja twórczości autora Kartoteki. W programie znajdą się nowe i archiwalne realizacje eksperymentalnej dramaturgii Różewicza, słuchowiska oparte na wierszach poety, jego wypowiedzi radiowe i autorskie lektury liryczne. Maraton otworzy słuchowisko na żywo wyreżyserowane przez Krzysztofa Czeczota na podstawie legendarnej sztuki  z 1964 roku Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja. Wśród przypomnianych nagrań znajdzie się Odejście Głodomora w reżyserii Helmuta Kajzara z Mariuszem Dmochowskim i Olgierdem Łukaszewiczem, który będzie gościem maratonu. W połowie NASŁUCHIWANIA dziennikarka radiowa Iwona Malinowska i reżyser radiowy Marek Kulesza zaprezentują i skomentują (Auto) biografię radiową Tadeusza Różewicza. W finale wysłuchamy poetyckiego Recyklingu w reżyserii Waldemara Modestowicza, zdobywcę Grand Prix na festiwalu „Dwa Teatry” w 2007. Autorem koncepcji maratonu jest Jacek Kopciński, który poprowadzi rozmowy z twórcami słuchowisk.

Organizatorzy: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL PAN, Polskie Radio.

A oto szczegółowy program III Maratonu słuchowisk:

12.00

Słuchowisko na żywo:

Tadeusz Różewicz, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja, reżyseria Krzysztof Czeczot.

Rozmowa z twórcami słuchowiska.

13.30                               

Tadeusz Różewicz, Akt przerywany, adaptacja i reżyseria Krzysztof Czeczot, 2016.

Rozmowa z reżyserem i ze studentami biorącymi udział  w słuchowisku.

Przerwa na kawę

15.00

Iwona Malinowska, Marek Kulesza: (Auto) biografia radiowa Tadeusza Różewicza.

16.00

Tadeusz Różewicz, Odejście Głodomora, adaptacja i reżyseria Helmut Kajzar (1979).

Rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem.

17.30

Tadeusz Różewicz, Recykling , adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz (2006).

Rozmowa z Waldemarem Modestowiczem.

 Teatr Polskiego Radia

Zapraszamy w niedzielę 19 marca od godz. 12.oo. Wstęp wolny.