Teatr Polskiego Radia

Nie żyje Andrzej Blumenfeld. Znakomity aktor radiowy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 15:00
14 sierpnia w Warszawie w wieku 66 lat zmarł znakomity aktor teatralny, filmowy i radiowy, od wielu lat związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym stworzył dziesiątki kreacji radiowych w słuchowiskach klasycznych i współczesnych, od 8 lat wcielał się w postać Gienka Matysiaka w powieści radiowej "Matysiakowie". Był również wspaniałym interpretatorem prozy czytanej na antenie radiowej.
Audio
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia
Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld przez ostatnie lata występował na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wcześniej związany był m.in. z Teatrem Bałtyckim w Koszalinie, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Studio w Warszawie czy Teatrem Narodowym. Grał u tak znakomitych reżyserów, jak Maciej Prus, Stanisław Hebanowski, spotkał się w wielu spektaklach z Jerzym Grzegorzewskim.

Jacek Wakar - dziennikarz, krytyk teatralny - w audycji poświęconej zmarłemu aktorowi wspominał, że Andrzej Blumenfeld "był aktorem, który należał do tego kręgu artystów, o których nie często mówią krytycy teatralni, człowiekiem, który bardzo trzymał się w cieniu, nie zabiegał o główne role, ale był człowiekiem pokornym, służebnym wobec teatru, człowiekiem, który stanowi kwitesencję teatralnego zespołu. Był artystą o niesamowitym wyczuciu scenicznej formy, niezwykle plastycznym, tworzył znakomite role drugoplanowe i epizodyczne zapadające na długo w pamięci".

Wystąpił w ponad 40 filmach, między innymi w: "Kornblumenblau", "Różyczce", "Janie Pawle II". "Pierścionku z orłem w koronie", "Obywatelu Piszczyku" i "Pułkowniku Kwiatkowskim". Jako aktor filmowy znany był nie tylko polskiemu widzowi. Andrzej Blumenfeld wystąpił m.in. w "Pianiście" Romana Polańskiego czy w "Wykapanym ojcu" ("Delivery Man") Kena Scotta. - Grał po niemiecku, angielsku, rosyjsku, był rozpoznawalny we Francji. W tej chwili skończył film z Duncanem Jonesem, synem Dawida Bowiego - opowiadał w Dwójce Łukasz Lewandowski.

Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Andrzej Blumenfeld w Teatrze Polskiego Radia. Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Goście Dwójkowej audycji, wspominając Andrzeja Blumenfelda, mówili również o jego wielkiej energii i pasji poznawczej ("poszukiwawczej") dotyczącej nie tylko literatury, ale i muzyki czy sztuki choreografii, o jego "lirycznym, nie wprost aktorstwie", o ogromnej wrażliwości, przejawiającej się tak na scenie, jak i po prostu w życiu. - Nauczył mnie łagodnego dystansu do rzeczywistości - przyznał Wawrzyniec Kostrzewski.

Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Mateusz Weber, Andrzej Blumenfeld, Kamil Siegmund i Wojciech Solarz. Nagrywanie słuchowiska "Mateusz w piekle". Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Andrzej Blumenfeld - m.in. laureat Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - wielokrotnie gościł na antenie radiowej Jedynki i Dwójki oraz w wielu słuchowiskach - oryginalnych i adaptacjach klasyki m.in: "Hamlet" Szekspira w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, "Lilla Weneda" Słowackiego w reż. Dariusza Błaszczyka, "Mateusz w piekle" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty,  "Garderobiany" według dramatu Ronalda Harwooda w reż. Macieja Wojtyszki czy "Spotkanie na Świętokrzyskiej" Antoniego Gołubiewa i "Chłopak z Berdyczowa" Krzysztofa Zaleskiego. Od 2009 roku z wielkim zaangażowaniem wcielał się w postać Gienka Matysiaka, głównego bohatera powieści radiowej "Matysiakowie", reżyserowanej przez Waldemara Modestowicza. Rolę tę przejął po Jerzym Bończaku i Andrzeju Fedorowiczu.

***

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Łukasz Lewandowski, Sławomira Łozińska (aktorzy), Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny)

Data emisji: 15.08.2017