Teatr Polskiego Radia

"Odyseja Xięcia" - powstańcza epopeja

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 13:00
Na kilka dni przed 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przypomnimy radiową odyseję porucznika Xięcia w reżyserii Darka Błaszczyka. Zapraszamy na "Słuchowisko na lato" do radiowej Dwójki w niedzielę 29 lipca o godzinie 18:00                                 
 
 

Odyseja Xięcia to prawdziwa historia ośmiorga członków plutonu Felek ze słynnego batalionu Zośka, odciętych i okrążonych na Powązkach w trakcie odwrotu Powstańców na Starówkę.

Uznani przez swoich za zabitych i okrążeni przez Niemców, nie mając żadnej szansy ani na walkę, ani na ucieczkę, zdecydowali się ukryć w śmieciarce na dziedzińcu szkoły przy ul. Okopowej. W ukryciu przeczekali dwa dni i dwie noce, podczas gdy wokół szalały pożary i wojska niemieckie mordujące ludność cywilną. Kolejnej nocy grupa pod dowództwem porucznika Xięcia przedostaje się cmentarzami na wyludnioną Wolę i tak zaczyna się dwunastodniowa odyseja z Woli przez Laski do Kampinosu, gdzie stacjonowała Wileńska Brygada Kawalerii AK, a później na Żoliborz i stamtąd kanałami na Starówkę, do macierzystego batalionu ZOŚKA. Ich szaleńczy wyczyn szybko stał się słynny w powstańczej Warszawie, niestety cała odyseja zakończyła się dla jej uczestników tragicznie, bowiem w ciągu następnych tygodni sześcioro z nich poległo na Starówce, Czerniakowie i Śródmieściu...

Odyseja Xięcia została opisana przez Aleksandra Kamińskiego w Zośce i Parasolu oraz przez jednego z ludzi Xięcia – plutonowego Leszczyca. W oparciu o te właśnie materiały powstał scenariusz Odyseja Xięcia.

Autorzy:

Darek Błaszczyk i Iwona Rusek na podstawie książki Zośka i Parasol Aleksandra Kamińskiego oraz Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK „Zośka”

Reżyser: Darek Błaszczyk

Realizator: Andrzej Brzoska

Konsultacja muzyczna: Agnieszka Putkiewicz

Muzyka: Andrzej Izdebski

Nagrania plenerowe: Konrad Serowiecki

Obsada: Irena/ Anna Cieślak, Xiążę/ Łukasz Garlicki, Słoń/ Michał Mikołajczak, Kieros/ Piotr Piksa, Leszczyc/ Józef Pawłowski, Sęp/ Krzysztof Szczepaniak, Grażyna/ Magdalena Czerwińska, Stefa/ Natalia Jakubowska, Łączniczka Anna/ Natalia Rybicka, Maryśka/ Rafał Zawierucha, Garbaty/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Morro/ Paweł Czajor, Kołczan/ Paweł Hajnos, Major Okoń/ Andrzej Mastalerz, Giewont/ Redbad Klijnstra, Piotr Pomian/ Wojtek Solarz, Ubek/ Artur Janusiak, Kuba/ Mateusz Weber, Pani Sowa/ Grażnieff Moes, Dr Brom/ Paweł Szczesny, Kapitan Fróg-Szczerbiec/ Jarosław Gruda, Sanitariuszka/ Angelika Kurowska, Sosna/ Kamil Kula, Wanda/ Katarzyna Maria Zielińska, Kapitan Jan/ Paweł Iwanicki, Maryna/ Anna Grycewicz, Gospodarz/ Jan Kulczycki, Lektor Radiowy/ Krzysztof Banaszyk, Kobieta z Woli/ Judyta Turan, Stara Chłopka /Barbara Zielińska, Dziewczynka/ Maja Konkel, Młody Harcerz/ Miłosz Konkel, Chojrak/ Jan Cyraniak, Cielak/ Franek Matera, Maciej Wyczański/ Wilniuk z Kampinosu, Blondyn/ Przemysław Wyszyński, Czarny Jaś/ Otar Saralidze, Niemcy/ Paweł Matyja, Krzysztof Grzybacz, Donald Borkowski, Węgrzy/ Dariusz Gradowski, Tamas Pellerdi, Alfabet Morse’a/ Bogdan Zdaniak oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

W słuchowisku wykorzystano nagranie terenowe Jacka Jackowskiego z ISPAN oraz fragment kompozycji Wojciecha Kilara Upstairs-Downstairs.



       ​