Polskie Radio Dzieciom

Jak się bronić przed komarami i czym leczyć następstwa ukłucia?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 12:54
Długie weekendy to tylko rozgrzewka przed plagą komarów, która może nas czekać w letnim sezonie. Dla wielu osób owady te mogłyby nie istnieć. Jak się okazuje ich brak mógłby jednak spowodować katastrofę ekologiczną, ponieważ zdaniem ekspertów są one pokarmem dla wielu zwierząt. Skoro więc muszą pozostać, warto wiedzieć czym się przed nimi bronić.
Jak wygląda komar i w jaki sposób nas kąsa?
Jak wygląda komar i w jaki sposób nas kąsa?Foto: Shutterstock/frank60

Jak wiadomo, żeby wygrać wojnę trzeba poznać wroga. W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki", Marta Kawalec wraz z ze swoimi gośćmi postanowiła zbliżyć się na bezpieczną odległość do komarów, aby poznać ich strategie i ułożyć plan obronny na nadchodzący sezon letni. Jak bronić się przed tymi drapieżnikami, co ich przyciąga, a co odstrasza. Opowiedzieli o tym Mały Franek, pasjonat owadów i duży Franek czyli ekspert audycji Franciszek Mika. 

Jak ostrzegł wszystkich Słuchaczy Franciszek Mika, poprzez zmiany klimatyczne, liczba komarów będzie niestety rosła, warto więc wiedzieć jak się przed nimi bronić. - Radzę przede wszystkim skorzystać z broni biologicznej w postaci olejków eterycznych, sprejów i sadzenia roślin takich jak choćby lawenda czy pelargonia, które odstraszają swoim zapachem. W ten sposób stajemy się dla komarów niewidoczni. Warto też zmontować w oknach moskitierę poradził ekspert i dodał, że to co przyciąga komary, to duża ilość dwutlenku węgla jaki wydychamy i zapach naszego potu. Komary lubią też miejsca o dużej wilgotności, gdzie mogą się rozmnażać.

Mały Franek zauważył zaś, że komary są bardzo ważnym elementem łańcucha pokarmowego, którego nie można go przerywać. - Boję się jednak komarów tygrysich przenoszących różne choroby. Mogą one niedługo pojawić się także w Polsce - powiedział mały badacz. 

A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie całej audycji:


Posłuchaj
55:13 [DAB]Dzieciom (PCM) 2 czerwiec 2024 18_04_34.mp3 W audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki": czy dzieciaki kochają komary?

 

Zapraszamy do posłuchania wszystkich naszych audycji, które można znaleźć na stronie: "Dzieciaki kochają zwierzaki":

Audycja: "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Prowadzi: Marta Kawalec
Gość: Franciszek Mika
Data emisji: 2.06.2024
Godzina audycji: 18.00


Więcej na platformie podcastowej Polskie Radia podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Koń - jaki jest? Każdy usłyszy w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 17:34
Potrafią pływać, rozpoznawać ludzi po głosie, a nawet ruszać jednym uchem na raz! Konie to niesamowite zwierzęta, które zawsze były blisko człowieka pomagając nie tylko w pracach rolnych, ale także w komunikacji, a nawet powrocie do zdrowia. Tym razem w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" naszym ekspertem była Andżelika Przybek ze stajni Pociecha, która opowiedziała o fascynującym świecie koni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żyją dla jedzenia i jedzą całe życie. Najważniejsze fakty o świnkach morskich w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 11:01
Całe życie coś przeżuwają, nie przyjaźnią się zwykle z królikami, a dodatkowo są bardzo delikatne i szybko mogą się rozchorować. Chociaż świnki morskie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce, to opieka nad nimi, nie należy do najłatwiejszych. Jak powinniśmy prawidłowo zajmować się tymi gryzoniami opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Jolanta Gawęda ze Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim. Audycja "Dzieciaki kochają zwierzaki" także na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żebranie" orzeszków to nie jest typowe zachowanie wiewiórek. Czego nauczyli je ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 09:08
- Wiewiórki leśne więcej czasu spędzają w koronach drzew, niż te które widujemy w parkach. Miejskie wiewiórki nauczyły się bowiem, że jak zejdą na ziemię to jest duża szansa, że dostaną jakiś smakołyk. To nie jest dla nich naturalne zachowanie - wyjaśniła dr Dagny Kruze - Gryz z Instytutu Nauk Leśnych SGGW, która w audycji "Dzieciaki kochają zwierzaki" opowiadała o najważniejszych faktach z życia wiewiórek.
rozwiń zwiń