Polskie Radio Dzieciom

Głosem Precla, czyli Jakub Jamrozek o tym, jak czyta się dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2026 18:00
Nie każda książka dla dzieci trafia do uszu najmłodszych. Seria "Przygody psa Precla" autorstwa Marty Maj od kilku lat zdobywa czytelników, ale również słuchaczy. Głównemu bohaterowi użyczył Jakub Jamrozek - lektor i dziennikarz radiowej Czwórki z którym rozmawiała Martyna Chuderska.
Przygody psa Precla. Precel w podróży to najnowszy tom z serii przygód dzielnego psa
"Przygody psa Precla. Precel w podróży" to najnowszy tom z serii przygód dzielnego psaFoto: mat. promocyjne

W audycji "Kultura nie śpi" Jakub Jamrozek opowie o tym, jak wygląda praca nad audiobookiem dla dzieci. Jak znaleźć odpowiedni rytm narracji? W jaki sposób budować emocje samym głosem? I dlaczego lektor nie tylko czyta tekst, ale staje się jednym z bohaterów opowieści?

To także rozmowa o rosnącej popularności audiobooków dla najmłodszych. Dla wielu dzieci są one pierwszym kontaktem z literaturą, rozwijają wyobraźnię i zachęcają do samodzielnego sięgania po książki.

W przypadku serii "Przygody psa Precla" ciepła, spokojna interpretacja Jakuba Jamrozka pomaga słuchaczom wejść w świat sympatycznego psa i jego codziennych przygód. Audiobooki obejmują m.in. historie "Precel pokonuje strach", "Precel poznaje nowy dom", "Precel idzie na spacer" oraz "Precel i nowi koledzy".

Posłuchaj
42:48 KNS Radio_Dzieciom_mp3_20260626175930 Jakub Jamrozek do 1843.mp3 Jakub Jamrozek (Kultura nie śpi)

Czytaj więcej:

* * * 

Audycja: Kultura nie śpi
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Jakub Jamrozek - dziennikarz 
Data emisji: 26.06.2026
Godzina audycji: 18.00

Źródło: Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

W co bawią się dziki, czyli Dawid Popończyk odkrywa tajemnice mieszkańców lasu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2026 19:00
Czy zwierzęta się bawią? Okazuje się, że tak - i robią to częściej, niż mogłoby się wydawać. Dziki urządzają zapasy, młode jelenie szaleją w piasku, a lisy mają swoje ulubione przysmaki. O niezwykłym świecie leśnych mieszkańców, który poznał dzięki wieloletnim obserwacjom, opowiadał Dawid Popończyk, autor książki "W co się bawią dziki i inne zwierzęta?" oraz twórca kanału Leśny Kawaler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Wacławek twórca filmu "Chłopiec na krańcach świata" gościem PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2026 11:56
W piątek (19.06) odbył się pokaz przedpremierowy filmu animowanego „Chłopiec na krańcach świata”. Produkcja, która od 26 czerwca trafi do kin w całej Polsce, opowiada o relacjach, emocjach i przygodzie, a jej twórcy chcieli stworzyć historię zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. O pracy nad filmem, który powstawał przez dziewięć lat, opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom Grzegorz Wacławek – reżyser, scenarzysta i producent. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mumia, duch i wampirka. Ewa Betlewska i Łukasz Mazur o narodzinach Arcymonstrów

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2026 19:00
Mumia, duch, wampirka i potwór z odczepianymi rękami - to tylko część niezwykłej ekipy bohaterów komiksu "Arcymonstra. Co z tą mumią?". Ewa Betlewska i Łukasz Mazur opowiadają o kulisach powstawania tej pełnej humoru historii, inspiracjach stojących za zwariowanymi postaciami oraz o tym, jak stworzyć świat, który potrafi oswoić dziecięce lęki, jednocześnie bawi i przyciąga czytelników.
rozwiń zwiń