Polskie Radio Dzieciom

Poematy symfoniczne i uwertury. Magiczny świat muzyki programowej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:15
Czy w muzyce słychać tylko muzykę? Jeśli słuchamy utworu orkiestrowego słyszymy przecież muzykę, ale gdy się w nią wsłuchamy, to w muzyce słychać też często treści poza muzyczne. Jakie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Ri_Ya

Takie treści słychać na przykład wtedy, kiedy kompozytorzy chcą nawiązać w swoich utworach do tego, o czym opowiedzieli by słowami. Taką inspiracją dla muzyków do skomponowania utworu, może być na przykład wizyta w galerii sztuki i oglądane tam obrazy.
Takie kompozycje muzyczne nazwane są muzyką programową. 

Posłuchaj
56:29 Dzieci_AAC 2020_12_03-09-57-57.mp3 Poematy symfoniczne i uwertury. Magiczny świat muzyki programowej

 

W "Muzycznych Podróżach" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zapraszamy do wsłuchania się w tajemniczy świat tych kompozycji.

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

jo

Zobacz także
Czytaj także

O muzyce do "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 21:33
Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,. Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,. Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany. Czy znacie już tę opowieść? Pisana trzynastozgłoskowcem, zaliczona do kanonu szkolnych lektur, jest udręczeniem niejednego ucznia. Tymczasem epopeja Adama Mickiewicza rozpoczynająca się powrotem Tadeusza, który bryczką zajeżdża przed dwór swojego dzieciństwa, jest tak ważna dla Polaków, że doczekała się wielu wielu adaptacji i ekranizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka filmowa i jej rola w filmie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 23:50
W "Muzycznych podróżach" Polskiego Radia Dzieciom wybraliśmy się w do kina. Tam przecież, w większości filmów muzyka odgrywa bardzo ważną rolę. Twórcy muzyki filmowej mają za zadanie skomponowanie takiego brzmienia, które podkreślą atmosferę scen pokazywanych na ekranie i jednocześnie nie przeszkodzą w ich odbiorze. W Polsce tym rodzajem kompozycji zajmowali się najwięksi artyści tacy jak choćby Krzysztof Komeda Trzciński czy Wojciech Kilar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwięki z krainy lodu na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:00
To co przyciąga turystów do tego kraju to na przykład fontanny gorącej wody, które wybijają z zimnej polarnej ziemi. Islandia leżąca pod kołem polarnym to kraj kontrastów - choćby takich, że są dni, że jest tam ciemno, a owiec jest dwa razy więcej, niż ludzi!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do Kraju Wschodzącego Słońca

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 10:00
Japonię nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni, choć Chińczycy mówili, że to także Kraj Wschodzącego Słońca. Słynie też z rycerzy zwanych samurajami i - co może dla nas dziwne - z czarnych kotów, przynoszących szczęście. Tyle wiemy o kraju tym na co dzień. A jak brzmi japońska muzyka?
rozwiń zwiń