Polskie Radio Dzieciom

Czym byłby świat bez magii? W "Muzycznych Podróżach" Akademia Pana Kleksa

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 10:32
Adam Niezgódka to główny bohater "Akademii Pana Kleksa". Tytułowa akademia to szkoła Ambrożego Kleksa, który potrafi robić niezwykłe rzeczy, jak chociażby unosić przedmioty w powietrzu bez użycia siły, powiększać je i zmniejszać, przyrządzać potrawy z kolorowych szkiełek oraz trzymać płomyki świec w kieszeniach, które na dodatek nie mają dna. Ambroży Kleks posiadał kolorowe piegi na twarzy, sam ubierał się kolorowo, a  w swojej szkole uczył przedmiotów, takich jak przędzenie liter i kleksografia. 
Kadr z filmu Akademia Pana Kleksa.  Na zdjęciu Piotr Fronczewski jako Ambroży Kleks
Kadr z filmu "Akademia Pana Kleksa". Na zdjęciu Piotr Fronczewski jako Ambroży KleksFoto: materiały promocyjne

Akademia Ambrożego Kleksa znajduje się przy ulicy Czekoladowej. To kolorowy gmach, który posiada trzy piętra. Na parterze są sale szkolne, na pierwszym piętrze sypialnie i jadalnia, a na drugim – mieszkanie Pana Kleksa i szpaka Mateusza. Na trzecim piętrze Pan Kleks przechowuje swoje sekrety, ale schody prowadzą tylko do drugiego piętra. Tam Pan Kleks dostaje się przez komin. Przed budynkiem rozciąga się park, a akademię otacza mur z furtkami prowadzącymi do sąsiednich bajek. 

Posłuchaj
59:40 2022_08_29 10_00_10_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 29 sierpnia godz. 10:00

Zajęcia w akademii rozpoczynają się o piątej rano, o piątej trzydzieści przychodzi czas na śniadanie, a o szóstej – na apel. Po apelu Pan Kleks zbiera od swoich uczniów lusterka, w których odbijają się ich sny. Lekcje trwają od godziny siódmej. W tym czasie uczniowie zgłębiają takie przedmioty, jak wyżej wspomniane przędzenie liter, kleksografia czy gra w piłkę globus. Oprócz tego uczniowie mogą liczyć na szeroką gamę zajęć dodatkowych, jak wizyta w fabryce dziur i dziurek. 

Audycja: Muzyczne Podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 29.08.2022

Godzina emisji: 10:00 

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Muzycznych Podróżach" przenosimy się nad Kanał Sueski. Muzyka z filmu "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:09
W audycji Muzyczne Podróże mówimy o "W pustyni i w puszczy". Książkę o takim tytule napisał ponad sto lat temu Henryk Sienkiewicz, polski powieściopisarz, który w 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskiego pochodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż w kosmos. Przyglądamy się Plutonowi 

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 13:24
Do 24 sierpnia 2006 roku Pluton uznawany był za jedną z planet Układu Słonecznego. Kolejno od Słońca były więc planety: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz Pluton. Ta ostatnia, czyli położona najdalej od Słońca, a przy tym najmniejsza planeta nosi obecnie miano planety karłowatej, a to oznacza, że wymieniając planety Układu Słonecznego, musimy ją pominąć. 
rozwiń zwiń