Polskie Radio Dzieciom

Muzyka francuska dawniej i obecnie 

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 13:26
W audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom, przenieśliśmy się do europejskiego państwa, które ma wiele do powiedzenia w kontekście muzyki. Słuchając muzyki francuskiej od razu wiemy, skąd ona pochodzi, a to za sprawą cech charakterystycznych, które przybliżyliśmy w audycji. Są one tak związane z Francją, jak chociażby czerwony beret będący elementem stroju wielu Francuzek. 
Wieża Eiffla w Paryżu, Francja
Wieża Eiffla w Paryżu, FrancjaFoto: Shutterstock

Francja jest przede wszystkim krajem bogatym kulturowo. Każdego roku wielu turystów przyjeżdża do Francji, by poznać tamtejszą architekturę oraz sztukę i zanurzyć się w pięknej francuskiej historii. Francja to jednak nie tylko kultura, ale też chociażby kuchnia i moda. 

Posłuchaj
58:38 2023_08_17 10_00_44_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże - Muzyka francuska

Z Francji wywodzi się mnóstwo artystów. Przechadzając się ulicami Paryża, na każdym kroku można zobaczyć i usłyszeć sztukę. Zanim jednak dotarliśmy do francuskiej muzyki rozrywkowej i piosenki francuskiej, wielu kompozytorów musiało się napracować, żeby brzmiała w ten sposób. 

Muzyka pochodząca z Francji rozwijała się od czasów średniowiecza - epoki, która skończyła się w piętnastym wieku i od której końca minęło kilkaset lat. Przez ten czas wielu kompozytorów tworzyło różne szkoły, miejsca, w których uczyli się następni i powstawały kolejne znaczące utwory. 

Muzykę francuską tworzyło przez lata wielu kompozytorów. Byli to m. in. Guillaume de Machaut - średniowieczny kompozytor i poeta, przedstawiciel szkoły Ars nova; Jean-Baptiste Lully - jeden z najważniejszych twórców muzyki baroku we Francji oraz Hector Berlioz - kompozytor tworzący w dziewiętnastym wieku, autor wyjątkowego dzieła, jakim jest Symfonia fantastyczna. 

Więcej o twórcach muzyki francuskiej i ich dziełach dowiecie się słuchając załączonego zapisu audycji. Zapraszamy! 

Audycja: Muzyczne podróże 

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 17.08.2023

Godzina emisji: 10:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

"Dźwięki muzyki". Podróż do świata musicalu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 16:46
Musical to forma sceniczna, która jest podobna do opery, jednak jej bohaterowie – zamiast poważnych arii operowych - śpiewają piosenki. Ta forma łączy w sobie muzykę i taniec wraz z dialogami. Mamy więc do czynienia z filmem lub spektaklem, w którym kwestie aktorów przeplatają się z piosenkami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż na Węgry. Węgierska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 14:46
W Muzycznych podróżach zagościła węgierska muzyka ludowa. Warto podkreślić, że  muzyka węgierska nie ma jednego nurtu, z którego powstała. Ma wiele łączących nurtów, które wspólnie stworzyły węgierski narodowy język muzyczny. Muzyka węgierska swoje korzenie zawdzięcza m.in. muzyce Azji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 08:00
Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
rozwiń zwiń