Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie 6 maja 1950 r., natomiast zmarł w Warszawie w roku 2017. Jego ogromna pasja do muzyki sprawiła, że zaczął śpiewać oraz został multiinstrumentalistą. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach, lecz z czasem nauczył się także grać na trąbce i fortepianie. Pomimo że na początku został on wyrzucony z liceum muzycznego, Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem.
58:36 6.05. MUZYCZNE PODRÓŻE.mp3 Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego (Muzyczne podróże/PRD)_6.05.2021.
Kariera Zbigniewa Wodeckiego zaczęła się rozwijać w latach 60., kiedy rozpoczął grać na skrzypcach w zespołach Anawa i Czarne Perły. Następnie koncertował ze znaną artystką Ewą Demarczyk. Tematem jego twórczości była codzienność oraz ludzkie pasje. Często śpiewał o tym, jak należy żyć, aby być szczęśliwym. W związku z tym niektóre kompozycje są niezwykle optymistyczne oraz romantyczne. Jedną z piosenek, która jest znana wszystkim pokoleniom jest tytułowy utwór do bajki o Pszczółce Mai.
Każdy występ Zbigniewa Wodeckiego wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy. Jego talent i muzyka zostały docenione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie został laureatem nagrody muzycznej "Fryderyk" oraz "Złoty Fryderyk". Na cześć artysty odbywa się także specjalny festiwal, podczas którego artyści wykonują jego utwory.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 6.05.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!