Europejskie zabawy karnawałowe mają początek właśnie w starożytnych obrzędach, które były odprawiane ku czci bogów dotyczących urodzaju, szczęścia, dobrobytu, światła, czyli przede wszystkim ku czci Saturna, który był bogiem dobrobytu i sprawiedliwości. W średniowieczu karnawał obchodzono w niemal całej Europie. W X wieku z karnawałowych zabaw najbardziej słynęła Wenecja. W wieku XV dołączył do niej Rzym. Karnawał hucznie świętowano także w Hiszpanii, w Portugalii, we Francji, w Niemczech, na Rusi i na Bałkanach.
36:34 2023_01_02 10_00_14_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Dawne zwyczaje i muzyka, która rozbrzmiewała na balach w okresie karnawału
Pierwsze wzmianki o karnawale polskim pochodzą z wieku XVII. Odbywały się wtedy wielkie uczty karnawałowe, a także bale maskowe, które nazywano redutami. Działo się to na dworach królewskich oraz w wielkich rezydencjach na szlacheckich dworach. Bardzo lubianą zabawą był kulig, który nieco różnił się od dzisiejszego. Wówczas ruszano wielką sanną prowadzącą od dworu do dworu. Tym, którzy uczestniczyli w sannie towarzyszyła muzyka. W każdym z odwiedzanych dworów czekały huczne tańce i suto zastawiony stół.
Skromniejsze bale i zabawy urządzano w miastach. Karnawał chłopski, zwany również ludowymi zapustami choć był skromny, jego uczestnikom również było bardzo wesoło. Do późnej nocy grała muzyka, a ludzie tańczyli, ucztowali i świętowali we wszystkich domach, stosownie do zasobów finansowych danego gospodarstwa. Karnawał był to przecież czas radości i tak pozostało do dziś.
Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 2.01.2022
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.
Czytaj dalej:
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!