Nasz mózg składa się z tryliona komórek mózgowych. Jednak to nie ich ilość jest ważna, ale połączenia między nimi. To jak autostrady pomiędzy miastami. Im więcej zbudujemy „dróg” między komórkami, tym lepszą pamięć będziemy mieć. Za każdym razem więc, kiedy uczymy się czegoś nowego, pobudzamy swój mózg, do tworzenia nowych połączeń.
Uczeni szacują, że do 8 roku życia budowa mózgu w 80% jest zakończona. Od tego czasu już nigdy rozwój mózgu nie będzie tak intensywny. Dziecko może w tym okresie nauczyć się praktycznie każdego języka i rozwijać inne umiejętności.
A jak rozpocząć ten „umysłowy fitness”? Jest na to milion sposobów: mogą to być gry, które wymagają myślenia np. szachy, nauczenie się na pamięć wiersza, rozwiązanie trudnej krzyżówki, zapamiętanie słów nowej piosenki albo choćby umycie zębów drugą ręką niż zazwyczaj.
Jeśli chcecie, aby umysł błyskawicznie podsuwał Wam dobre pomysły, przypominał o ważnych sprawach, a także pamiętał różne zabawne historie, koniecznie posłuchajcie „Poranka w Polskim Radiu Dzieciom”.
Zabawa: ,,co by było, gdyby...”
Dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący podaje następującą instrukcję: „Wymyśl jak najwięcej różnych możliwych skutków takiej oto nietypowej, fantastycznej sytuacji:
-co by się stało, gdyby na czele rządu stanął owad?
-gdyby ludzie zaczęli swobodnie przenikać przez ściany albo chodzili na czterech nogach
-gdyby nie musieli spać?
Uczestnicy po kolei prezentują swoje wyobrażenia np. skutków wybranej przez prowadzącego sytuacji.
Poranek w Polskim Radiu Dzieciom to cykl audycji popularno-naukowych, połączonych z zabawą. Poruszana na antenie tematyka jest różnorodna, jednak zawsze dotyka spraw kluczowych dla otaczającego nas świata i dla samego człowieka. Oprócz przekazywania dzieciom wiedzy o świecie, uczymy ich też dobrych manier, poznajemy znaczenie przysłów, odkrywamy niezwykłe miejsca na naszej planecie i rozwiązujemy zagadki z udziałem samych słuchaczy. Chcielibyśmy, by wysoki poziom merytoryczny audycji, atrakcyjność formy dźwiękowej oraz ich kompatybilność z wytycznymi programowymi MEN stały się nieocenionym wsparciem codziennej pracy wychowawców szkolnych i przedszkolnych, uatrakcyjnieniem zajęć edukacyjnych i narzędziem stymulującym dla działań pedagogów oraz rodziców. Zachęcamy naszych małych i dużych słuchaczy do czynnego udziału w porankowych audycjach. Prowadzi Dominika Sygiet.
Zapraszamy na Poranki w Polskim Radiu Dzieciom, codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 10:00, a szczególnie w piątek, 23 października.