Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa o adaptacji scenicznej "Ferdynanda Wspaniałego"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 11:33
Jeśli jesteś psem, a znudzi ci się już leżenie na kanapie, kiedy będziesz mieć dość czytania gazet swojego pana i słuchania jego chrapania - wtedy na pewno rzucisz to wszystko i pójdziesz na długi spacer. Tak jak zrobił to pies - Ferdynand Wspaniały. W garniturze, meloniku, pod krawatem i na dwóch łapach wędrował ulicami swojego miasteczka spotykając ciekawe postaci…
Ferdynand Wspaniały, Teatr Polski
"Ferdynand Wspaniały", Teatr PolskiFoto: Paweł Poręcki

W ramach cyklu "Teatr Polski Dzieciom" zespół artystyczny warszawskiego teatru powraca do tej uroczej opowieści autorstwa Ludwika Jerzego Kerna . Spektakl w reżyserii Przemysława Wyszyńskiego, z tekstami piosenek Jacka Cygana można będzie w stolicy oglądać już od 17 października b.r.
- Przygody psa Ferdynanda, to takie przygody, na których wychowywali się nasi rodzice i ja także - mówiła w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom występująca w tym spektaklu Anna Cieślak. - Jest to opowieść o psie, który myślał o sobie, że jest dziwny, ale okazało się, że ludzie, których spotyka są jeszcze dziwniejsi - dodała aktorka.

Posłuchaj
23:14 7.10. Ania Cieślak (1).mp3 Rozmowa z Anną Cieślak o adaptacji scenicznej "Ferdynanda Wspaniałego" (Poranek/Polskie Radio Dzieciom)_7.10.2020. 


"Ferdynand Wspaniały" – książka L.J. Kerna wydana została po raz pierwszy w 1963 roku - opowieść o psie Ferdynandzie, który marzy, by zostać człowiekiem. Książka weszła do kanonu lektur szkolnych, była tłumaczona na wiele języków, filmowana i wystawiana na teatralnych scenach. Czy warto ją obejrzeć w warszawskim teatrze?

"Ferdynand Wspaniały" w Teatrze Polskim
Na podstawie opowieści Ludwika Jerzego Kerna
Scenariusz i reżyseria: Przemysław Wyszyński
Teksty piosenek: Jacek Cygan
Muzyka: Filip Kuncewicz
Choreografia: Bartosz Figurski
Projekcje: Nikodem Janicki 

"Ferdynand Wspaniały", Teatr Polski "Ferdynand Wspaniały", Teatr Polski

Ferdynand Wspaniały nie bez powodu nosi swoje nazwisko – nosi garnitury szyte na miarę, jada w najlepszych restauracjach, sypia w eleganckich hotelach, bywa w najlepszym towarzystwie, śpiewa przebojowe piosenki z muzyką Filipa Kuncewicza i słowami Jacka Cygana, a wolnych chwilach zdarza mu się łapać złodziei.

I nie byłoby w tym może nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że…Ferdynand jest psem! Wspaniałym psem!​

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzący: Martyna Chuderska
Data emisji: 7.09.2020.

Poranek w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 7.00 do 10.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo


Zobacz więcej na temat: DAB+ literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

Nowe audycje w jesiennej ramówce Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 09:40
"Jak zostać reporterem", "Jak będę duży/jak będę duża", "zGRAjmy się", powrót cyklu "Opowieści z lasu Joszka Brody", premierowe słuchowiska oraz audycja dla nauczycieli i rodziców z udziałem ek-spertów z MEN - to tylko niektóre nowości jesiennej ramówki Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachwycająca magia radia. Rozmowa z Elizą Piotrowską

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:15
Z Elizą Piotrowską, autorką książek o Cioci Jadzi, bardzo trudno umówić się na rozmowę. Najczęściej przemieszcza się z zawrotną prędkością. Jeden ze słuchaczy w Polskim Radiu Dzieciom nazwał ją "kolorowym ptakiem". Przez wiele lat mieszkała we Włoszech, potem przeprowadziła się do Brazylii, ale ostatnio udało się nam porozmawiać z nią w Wenecji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Baj i jego "Muzeum Skarbów"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:30
Teatr, który w Warszawie zazwyczaj znajdował się przy ulicy Jagiellońskiej, od jakiegoś czasu jest "w podróży" - i grane tam spektakle można zobaczyć w różnych miejscach stolicy. W czasie pandemii wiele jego teatralnych inicjatyw przeniosło się w świat wirtualny. Na internetowej stronie teatru można wysłuchać dźwiękowych opowieści i obejrzeć na przykład cykl krótkich filmików edukacyjnych podpowiadających, jak można bawić się w teatr w domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ala Tracz na XVIII Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:59
Ala Tracz, reprezentantka Polski na XVIII Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci, jest laureatką I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. - Trema na pewno będzie… Ale zawsze mi przechodzi, kiedy zaczynam śpiewać -  mówi Ala Tracz w wywiadzie, jakiego udzieliła Polskiemu Radiu Dzieciom już jako reprezentantka Polski na Eurowizję Junior 2020. 
rozwiń zwiń