Polskie Radio Dzieciom

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:40
Jak podkreślił w "Poranku" Mateusz Wawryszuk, praca ratownika medycznego to nie tylko pomoc w najtrudniejszych schorzeniach, w czasie wypadków, czy zdarzeń losowych, ale samo dodanie otuchy i potrzymanie poszkodowanego za rękę. A o tym jakie cechy musi mieć ratownik medyczny i na czym polega jego praca ekspert opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom.
Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzimy 13 października
Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzimy 13 październikaFoto: Shutterstock/Asodiumart

Ratownik medyczny to zawód, którego przedstawiciele dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Czy jest trudny? Jakie zadania wykonuje ratownik i na jaki numer zadzwonić w razie kłopotu? Powiemy także o sposobach jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Gościem w Polskim Radiu Dzieciom był Mateusz Wawryszuk, ratownik medyczny.

Jak podkreślił gość "Poranka" różne, trudne zdarzenia są codziennością dla ratowników. - Mamy więc już wytworzony dystans do wielu rzeczy i często to co dla kogoś może być ogromnym problemem dla nas nim nie jest i potrafimy podejść do tego z uśmiechem, wesprzeć psychicznie bo komfort psychiczny naszych pacjentów, zwłaszcza małych jest dla nas bardzo ważny - powiedział Mateusz Wawryszuk.

- Właśnie ta obecność przy osobie poszkodowanej jest czasem kluczowa, bo kiedy trzymamy go za rękę, on nie czuje się wtedy samotny - powiedział ratownik i dodał, że kiedy ktoś leży np. na przystanku i wymaga naszej pomocy, warto podejść, ocenić, zapytać i wezwać pogotowie dzwoniąc na 999 lub 112 - przypomniał ratownik wszystkim słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom.

Więcej na ten temat w zapisie audycji:

Posłuchaj
39:15 [DAB]Dzieciom (PCM) 8 wrzesień 2024 10_10_22.mp3 O swojej pracy ratownika medycznego opowiedział Mateusz Wawryszuk , ratownik medyczny
 
 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Gość: Mateusz Wawryszuk , ratownik medyczny
Data emisji: 8.09.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 11:38
W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie skarby może kryć niewielka szuflada pewnego biurka?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 13:40
- Każdy z nas ma taką szufladę. Jeśli nie w biureczku to w sercu lub w głowie, gdzie zawsze znajdzie pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu – powiedziała Agnieszka Krawczyk autorka książki o Mai: "Maja i leśna szuflada". O tym, co kryje się w szufladzie Mai, zdradziła goszcząc w studiu Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 10:27
Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
rozwiń zwiń