Polskie Radio Dzieciom

V edycja konkursu "Nasze muzyczne źródełko". Zgłoszenia tylko do 3 listopada!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 13:27
- Już tylko kilka dni zostało, aby zgłosić się do konkursu "Nasze muzyczne źródełko", a zapewniam że warto! - zaprosiła wszystkich uzdolnionych wokalistów i członków zespołów ludowych Hanna Szczęśniak, jurorka i dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Kamila Kobielus podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko
Kamila Kobielus podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu Nasze Muzyczne ŹródełkoFoto: Cezary Piwowarski

To już piąta odsłona niesamowitego konkursu "Nasze muzyczne źródełko". A o tym czego będziemy się mogli spodziewać podczas tegorocznej edycji i dlaczego warto wziąć w niej udział opowiedziała w studiu Polskiego Radia Dzieciom - Hanna Szczęśniak, jurorka każdej z konkursowych odsłon, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci.

- Liczymy na wasze zgłoszenia i na waszą muzykę. Możecie zgłaszać się w różnych kategoriach wiekowych, solo, z zespołami, również z takimi zespołami, w których grają dorośli, więc możliwości jest dużo, ale czekamy na nie tylko do 3 listopada! – przypomniała wszystkim słuchaczom Hanna Szczęśniak. - Jesteśmy bardzo ciekawi waszych pomysłów, z jakich regionów pochodzicie i jaka muzyka wam się podoba. Może niekoniecznie ta z waszego regionu? Może uczycie się innej? Zawsze te zgłoszenia to jest dla nas duża radość odkrywania waszych światów.

Jak zauważyła Marta Powałowska, konkurs obfituje też w wiele ciekawych zdarzeń. W nagraniach piosenek jakie są przesyłane do Polskiego Radia wiele jest słów, które nie są powszechnie znane, bo są one związane z gwarami poszczególnych regionów.

- Często te pieśni prezentują nasz język, jakiego nie uczymy się w szkołach. To jest trochę inny język polski, w różnych swoich wersjach. No bo w każdym regionie naszego kraju, język jest troszkę inny i to bardzo często jest taki język, który znali nasi dziadkowie, pradziadkowie czy jeszcze dalej. Warto go poznać, bo to też poszerza naszą umiejętność mówienia i porozumiewania się między sobą, ale też kreatywność, bo te słowa bywają zabawne, ciekawe i zaskakujące.

W audycji nie zabrakło również informacji o nagrodach. - Najwyższa nagroda w naszym konkursie to jest koncert laureatów. Wydarzenie to jest oczywiście transmitowane w Polskim Radiu Dzieciom, ale jest też rejestrowane w formie wideo i potem można je oglądać. A kto się chce chwalić nim, to może wysyłać go w świat - powiedziała Hania Szczęśniak. - Oczywiście dla naszych laureatów są też nagrody fizyczne od Narodowego Instytutu kultury i Dziedzictwa Wsi, który, bardzo chętnie wspiera nasz konkurs. Ale co ważne my nie tracimy kontaktu z naszymi laureatami. Wysyłamy do nich naszych reporterów, kamery wideo i śledzimy ich postępy. Co się zmienia w ich życiu? Jak grają? Może zmieniają instrument, może inne pieśni teraz śpiewają? Jesteśmy z naszymi laureatami i bardzo się cieszymy, że w ogóle możemy towarzyszyć tak utalentowanym młodym ludziom - dodała jurorka konkursu.

Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu "Nasze muzyczne źródełko" można znaleźć na stronie ,więcej na ten temat można też posłuchać w zapisie audycji:

Posłuchaj
11:05 [DAB]Dzieciom (PCM) 25 październik 2024 08_48_04.mp3 Hania Szczęśniak opowiada o konkursie Nasze muzyczne źródełko
 
* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Hania Szczęśniak

Data emisji: 25.10.2024

Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Wiosenne Wszystkie Mazurki Świata 2023 na start

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 10:00
26 kwietnia rozpoczyna się kolejny muzyczny karnawał w samym sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu, koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rabka Zdrój po raz 11. w pomarańczowych barwach Festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2024 14:06
11. edycja Rabka Festival 2024 za nami. Tym razem Rabka wypełniła się fascynującymi spotkaniami, wielobarwnymi warsztatami i dziecięcym śmiechem roznoszącym się po różnych zakątkach miasta. A o tym jaka była historia Festiwalu w Rabce, kogo można było zobaczyć na scenie i jakie wydarzenia uświetniły w tym roku to kulturalne wydarzenie? Zapraszamy aby jeszcze raz przeżyć najważniejsze momenty 11. edycji Rabka Festival, w którym brała udział także ekipa Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młode Horyzonty. Najlepsze produkcje, także dla starszych widzów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 14:50
- Nigdy nie jest się za dużym do bajki i za starym na kino - przekonywała w Polskim Radiu Dzieciom Hanna Wereszczyńska i wraz młodymi jurorkami Julia Kurowska i Natalia Pilatowska zapraszała na Festiwal Młode Horyzonty, który już wkrótce będzie dostępny online. 
rozwiń zwiń