Inspiracją do stworzenia serii była córka autora, która poszukiwała ciekawych i wciągających opowieści o znanych postaciach. Amadeusz Majtka zauważył, że literatura historyczna dla dzieci często ogranicza się do suchych faktów i dat, które rzadko interesują najmłodszych czytelników.
– Dzieci bardziej interesują historie pełne przygód, zabawnych momentów i nietypowych szczegółów niż sucha kronika wydarzeń – podkreśliła autor w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom. To właśnie potrzeba dostarczenia takiej treści stała się motorem napędowym do stworzenia serii.
23:23 [i] Amadeusz Majtka.mp3 Rozmowa z Amadeuszem Majką, autorem serii "Wielcy ludzie na ludzie"_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_10.01.2025
Autor uważa, że to właśnie młodzieńcze doświadczenia i pierwsze zainteresowania kształtują późniejsze osiągnięcia. Przykłady Marii Skłodowskiej-Curie, która od najmłodszych lat wykazywała błyskotliwość i ciekawość świata, czy Leonarda da Vinci, którego fascynacja naturą doprowadziła do stworzenia prototypów maszyn latających, pokazują, jak ważne są te wczesne lata życia. – Chciałem, by moje książki pokazywały, że geniusz nie rodzi się z niczego. To, czym interesujemy się jako dzieci, ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie – powiedział gosć "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Wybór postaci do serii był trudny. Autor postawił na osoby, które miały największy wpływ na historię i naukę, nie zapominając przy tym o Polakach, takich jak Maria Skłodowska-Curie czy Mikołaj Kopernik oraz o kobietach, których osiągnięcia przez lata były pomijane. Książki skupiają się na ich życiu w sposób, który przyciąga dzieci – poprzez zabawne anegdoty i historie, które ukazują ich codzienność.
Jednym z elementów wyróżniających serię są ciekawostki. Czy wiedzieliście, że Leonardo da Vinci jako dziecko tworzył prototypy maszyn latających z papieru i drewna? Albo że Mikołaj Kopernik przed sformułowaniem teorii heliocentrycznej pomagał w projektowaniu zegara słonecznego? Adamadeusz Majtka wplata w swoje książki również elementy, które pobudzają wyobraźnię, jak możliwość spotkania Kopernika z Leonardo da Vinci w Rzymie, choć historycznie to jedynie hipoteza.
Szczególne miejsce w serii zajmuje Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Jej historia, pełna determinacji i wytrwałości, jest dla autora symbolem, że ciężka praca i pasja pozwalają przezwyciężyć każdą przeszkodę.
Jak podkreślił w audycji Amadeusz Majtka - wierzy, że jego książki mogą pomóc dzieciom odkrywać swoje pasje. W czasach, gdy technologia odciąga uwagę od tradycyjnego czytania, seria "Wielcy ludzie na luzie" jest próbą przywrócenia książce miejsca w codziennym życiu młodych ludzi.
Więcej w załączonym zapisie audycji.
Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym serię wydawniczą "Wielcy ludzie na luzie".
Audycja "Poranek"
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Amadeusz Majka autor serii wydawniczej "Wielcy ludzie na luzie"
Data emisji: 10.01.2025.
Godzina emisji: 08:00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.