Polskie Radio Dzieciom

Ciekawostki o hipopotamach w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 14:46
Hipopotamy to jedne z najbardziej charakterystycznych i fascynujących zwierząt lądowych, które mimo swojej masywności, spędzają większość życia w wodzie. Choć znane są głównie z wielkich rozmiarów i pozornie łagodnego wyglądu, są również jednym z najbardziej agresywnych gatunków na Ziemi. Z tego powodu, hipopotamy mają swoje miejsce wśród zwierząt, które budzą zarówno zachwyt, jak i szacunek. 
Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami
Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami Foto: Radek Borovka/shutterstock

Hipopotamy spędzają większość swojego czasu w wodzie. Ich ciała są przystosowane do życia w tym środowisku, z ich nozdrzami i oczami umiejscowionymi wysoko na głowie, co umożliwia im oddychanie i obserwowanie otoczenia, kiedy reszta ciała pozostaje zanurzona. Ponadto, ich skóra jest wrażliwa na słońce, dlatego wodne zbiorniki pełnią funkcję ochronną przed nadmiernym nasłonecznieniem. Woda chroni je także przed przegrzaniem w gorącym klimacie Afryki.


Posłuchaj
21:47 2025_02_15 09_00_27_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Ciekawostki o hipopotamach w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom_15.02.2025

 

Zadziwiającym aspektem życia hipopotamów jest także to, że potrafią nurkować, utrzymując oddech przez kilka minut. To sprawia, że woda staje się dla nich idealnym środowiskiem zarówno do odpoczynku, jak i poszukiwania pożywienia.
Więcej ciekawostek o hipopotamach w rozmowie z Dominiką Guldą - zoolożką z bydgoskiego ZOO.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Dominika Gulda - zoolożka z bydgoskiego ZOO
Data emisji: 15.02.2025
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 17:36
W długie zimowe wieczory, kiedy nie było pracy w polu  przędzono wełnę, darto, pierze, ale również bawiono się przy muzyce bo zima to czas karnawału. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom poruszono temat tradycji i zwyczajów, które niegdyś były nieodłącznym elementem życia na wsi, a dziś często wzbudzają tęsknotę za prostszym, spokojniejszym życiem.


Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa

Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa opowiedział o zimowych tradycjach, zwrócił uwagę na atmosferę rodzinną, która towarzyszyła dzieciom w tym okresie. - To były konkretne, specyficzne zabawy. Wspólne spędzanie czasu, snucie opowieści, ale też spotkania sąsiedzkie – mówił.
W tych chwilach bliskości z rodziną, dzieci miały okazję słuchać opowieści, które często miały na celu przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, jak na przykład niechodzenie do lasu czy nad jezioro. Stosowane metody straszenia – jak opowieści o "starej babie" czy "dziadzie" – były powszechnie znane. Gość Polskiego Radia Dzieciom wspomniał o tym, że takie historie miały swój edukacyjny cel. - Straszyło się dzieci w taki sposób, żeby one były ostrożne. Mimo że takie metody wychowawcze dzisiaj mogą budzić kontrowersje, wówczas pełniły rolę przestróg - wyjaśnił gość "Poranka".


Posłuchaj
23:55 Poranek o zwyczajach.mp3 Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? Posłuchaj rozmowy z "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom_23.01.2025

 

 Jak jeszcze w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? O tym w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa
Data emisji: 23.01.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć własny film za pomocą animacji poklatkowej?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2025 13:25
Animacja poklatkowa to fascynująca technika filmowa, która pozwala ożywić rysunki, przedmioty, a nawet obrazy. W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w rozmowie z Magdaleną Bryll, reżyserką i absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, poznaliśmy tajniki tworzenia animacji oraz wskazówki dla początkujących twórców. W audycji poznaliśmy podstawowe zasady animacji poklatkowej. Zapraszamy!
rozwiń zwiń