Jednymi z najmniejszych stworzeń na Ziemi są niesporczaki. Te mikroskopijne organizmy można znaleźć w mchu, a ich poszukiwanie stało się pasją młodych naukowców ze Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin. Uczniom udało się zaobserwować niesporczaki podczas lekcji, i zainspirowało ich to do dalszych badań.
Jak wspomnieli w audycji Polskiego Radia Dzieciom, niesporczaki, nazywane są także „wodnymi niedźwiadkami” i potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach – nawet w przestrzeni kosmicznej. Mają łapki, wydłużone ciało i przypominają miniaturowe, łyse misie, co czyni je nie tylko fascynującymi pod względem biologicznym, ale też bardzo ciekawymi wizualnie.
59:15 2025_05_07 08_01_29_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom o niesporczakach, czyli jednych z najmniejszych organizmów na Ziemi. Gośćmi audycji byli uczniowie ze Szkoły nr 2 Przymierza Rodzin wraz z dwoma nauczycielkami
Zuzanna, Krystyna, Maksymilian i Emila tłumaczyli, że można spróbować znaleźć je samodzielnie – wystarczy wziąć mech, wypłukać go i przygotować preparat mikroskopowy. Dzięki nowoczesnym mikroskopom nakładanym na smartfony, każdy może stać się domowym odkrywcą niesporczaków!
Uczniowie tej placówki wezmą udział w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (10.05.2025), gdzie zaprezentują m.in. poszukiwania niesporczaków.
Więcej w załączonym zapisie audycji. Do jej wysłuchania zapraszamy całe rodziny!
Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Katarzyna Maleszak, Małgorzata Zielińska (nauczycielki) oraz Zuzanna, Krystyna, Maksymilian i Emila / Szkoła nr 2 Przymierza Rodzin
Data emisji: 7.05.2025.
Godzina emisji: 08:00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.