Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego pytamy "dlaczego?" – o filozofii dla najmłodszych w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2025 10:25
Czym jest szczęście? Co było na początku świata? Dlaczego ludzie się przyjaźnią? Dzieci zadają najważniejsze pytania świata – i nie bez powodu. Filozofia, choć brzmi poważnie, może być fascynującą przygodą myślową już od najmłodszych lat. W Poranku Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy z Elżbietą Mirek – tłumaczką książki „Dlaczego? 100 opowieści o filozofach dla młodych czytelników”.
Termin filozofia (filos  miły, ukochany i sofia  mądrość) tłumaczony jest jako umiłowanie mądrości
Termin "filozofia" ("filos" – "miły", "ukochany" i "sofia" – "mądrość") tłumaczony jest jako "umiłowanie mądrości"Foto: Shutterstock.com

Wspólnie zastanawialiśmy się nad pytaniami, które od wieków nurtują ludzi: czym jest dobro, prawda, sprawiedliwość czy miłość. Gość audycji opowiedział o tym, jak filozofia może wspierać rozwój dzieci, pobudzać ich wyobraźnię i pomagać w rozumieniu świata. Książka, o której mowa, w przystępny i obrazowy sposób przedstawia idee wielkich myślicieli – od Sokratesa po Simone de Beauvoir – pokazując, że filozofowanie to coś, co każdy może robić, niezależnie od wieku.


Posłuchaj
59:23 2025_07_09 09_01_06_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 9 lipca godz. 09:01

 

Więcej w załączonym zapisie audycji.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Elżbieta Mirek - tłumaczka 
Data emisji:  9.07.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy na pewno rozumiemy nasze dzieci? O "Smakach Dzieciństwa" opowiada Mirosława Kątna

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 07:56
Wspólne rodzinne wyjazdy, mnóstwo przygód, pozytywne zdarzenia, które kształtują nas na całe życie...nie każdy z nas miał takie dzieciństwo. O tych innych - trudnych - barwach i smakach dzieciństwa, Mirosława Kątna - psycholog, współtwórczyni Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a także  pełnomocnik rządu do spraw dzieci w Kancelarii Premiera RP - opowiada w swojej książce "Smaki dzieciństwa". Książka jest zapisem dramatycznych historii które dotykają młodych ludzi, krzywdzonych, zranionych lub unieszczęśliwionych przez rówieśników i dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygody Mikołajka w Poranku na antenie PRD

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:19
Mikołajek, czyli główny bohater serii książek René Goscinny'ego i Jean-Jacquesa Sempé'a zaistniał 29 marca 1959 w krótkiej historyjce opublikowanej we francuskim dzienniku. Przygody Mikołajka przedstawiono później w kilkunastu książkach. Na ich podstawie powstał także film w reżyserii Laurenta Tirarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wczesne lato pełne zjawisk atmosferycznych — jak bezpiecznie obserwować burze?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2025 09:22
Wraz z nadejściem wczesnego lata w Polsce coraz częściej pojawiają się burze, ulewy i gwałtowne wiatry. Gościem "Poranka" Polskiego Radia Dzieciom był Artur Surowiecki z Polskich Łowców Burz, który opowiedział o tym, jakie zjawiska atmosferyczne możemy wtedy spotkać i czy naprawdę można "łowić burze".
rozwiń zwiń