Polskie Radio Dzieciom

Co wspólnego ma miłorząb z dinozaurami? Sekrety drzew w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:18
- Ogród Botaniczny jest wspaniałym miejscem do odkrywania, poznawania z bliska, dotykania, wąchania i słuchania tego co mówią do nas drzewa. Zawsze zachęcamy wszystkich, którzy przychodzą do nas, do ogrodu żeby zamknąć oczy i wsłuchać się w przyrodę - powiedziała Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych, która wraz Marianną Darżynkiewicz-Wojcieską były gościnami "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom i opowiedziały o tajemnicach drzew w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Drzewa mogą się ze sobą komunikować
Drzewa mogą się ze sobą komunikowaćFoto: shutterstock/yoshi0511

Czy wiedzieliście, że drzewa dbają o nas i naszą planetą każdego dnia? Gdyby nie one nie mielibyśmy czym oddychać. Oczyszczają powietrze i filtrują wodę, chronią ziemię przed suszą, dają schronienie zwierzętom. O tym, co jeszcze dają nam drzewa i co potrafią, ile jest ich na świecie, gdzie rosną najwyższe, czy to prawda, że potrafią się ze sobą komunikować a niektóre żyją kilka tysięcy lat można było usłyszeć w dzisiejszej audycji.
O sekretach drzew opowiedziały: Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska, edukatorka i kierowniczka Pracowni Edukacji i Natalia Wielechowska, edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych z Ogrodu Botanicznego UW.

Jeśli chodzi o najciekawsze drzewa, to zdaniem Marianny Darżynkiewicz-Wojcieskiej na szczególną uwagę zasługuje miłorząb. – Nie dość, że jest naszym sztandarowym drzewem, którego liść znajduje się w naszym logo, ale też starym drzewem, ponieważ ma tyle lat, ile nasz ogród, czyli ponad 200. To drzewo jest wyjątkowe, bo jest żywą skamieniałością. Patrząc na miłorzęby, możemy się przenieść wyobraźnią miliony lat temu i pomyśleć, że ich liście zjadały dinozaury. To jest niesamowita opowieść – zauważyła gość "Poranka".

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), bo o nim mowa, pochodzi z Azji i jest jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie – istnieje od około 270 milionów lat. Co ciekawe, liście miłorzębu mają specyficzny, wachlarzowaty kształt, a drzewo to jest odporne na zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne, co sprawia, że chętnie sadzi się je w miastach.

Z kolei Natalia Wielechowska zwróciła uwagę na to, że drzewa potrafią się ze sobą komunikować. – Tam, gdzie my tego nie widzimy, pod ziemią rozciągają mnóstwo korzeni i mają takie łącza jak internet. Korzenie drzew współpracują z grzybami, które wyglądają trochę jak drobne korzonki. Dzięki nim drzewa mogą się ze sobą wymieniać informacjami, na przykład ostrzegać przed zagrożeniem albo wspierać słabsze osobniki.

Ten fascynujący mechanizm nazywa się siecią mykoryzową, czyli połączeniem korzeni drzew z grzybami. Dzięki niej drzewa mogą przekazywać sobie wodę, składniki odżywcze i nawet sygnały o chorobach czy szkodnikach. To "leśny internet", o którym coraz więcej mówią naukowcy. Badania pokazują, że lasy funkcjonują bardziej jak złożony organizm, w którym każdy element ma znaczenie i jest ze sobą połączony.

Więcej na ten temat w zapisie audycji:


Posłuchaj
29:20 [DAB]Dzieciom (PCM) 10 październik 2024 08_15_42.mp3 O sekretach drzew opowiadają w "Poranku": Marianna Darżynkiewicz - Wojcieska ( edukatorka i kierowniczka Pracowni Edukacji) i Natalia Wielechowska ( edukatorka i koordynatorka zajęć edukacyjnych) z Ogrodu Botanicznego UW

 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Zbigniew Kozłowski
Gość: Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska i Natalia Wielechowska / Ogród Botaniczny UW
Data emisji: 10.10.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Królestwo ptaków, czyli z wizytą w Narwiańskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 17:00
Narwiański Park Narodowy zachwyca niezwykle bogatą fauną i florą. Wypatrzono tutaj ponad 200 gatunków ptaków oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Narwiański Park Narodowy jest stawiany przez ekspertów na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, takimi jak Tatry czy Puszcza Białowieska. Do Parku wyruszyła ekipa odkrywców Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziołowy "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Co warto wiedzieć o roślinach w naszym otoczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 11:00
- Zioła to była taka naturalna apteczka, na długo przed tym zanim mogliśmy kupić lekarstwa takie jak syropy czy maści w aptece. Dodatkowo dostęp do specjalistów był przed laty bardzo ograniczony, stąd zielarki były specjalistkami od wielu chorób - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Iga Samól, zielarka, doktor biochemii i biologii molekularnej roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa do niezwykłego świata grzybów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 12:29
- Borowiki mamy dość dobrze przebadane, ale jest całe mrowie grzybów, których zupełnie nie znamy - powiedziała dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW. Skąd się wzięły kropki na muchomorze i na banknocie jakiego kraju znajdziemy niebieskie grzyby? Zapraszamy do posłuchania "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 09:40
Jak podkreślił w "Poranku" Mateusz Wawryszuk, praca ratownika medycznego to nie tylko pomoc w najtrudniejszych schorzeniach, w czasie wypadków, czy zdarzeń losowych, ale samo dodanie otuchy i potrzymanie poszkodowanego za rękę. A o tym jakie cechy musi mieć ratownik medyczny i na czym polega jego praca ekspert opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń