Polskie Radio Dzieciom

Jak uniknąć biegunki podróżnych jadąc z dzieckiem poza Europę?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 15:00
Zabierasz dzieci za granicę do „tropikalnego raju”? Poświęć kilka chwil na poznanie najważniejszej zasady, jak uniknąć przykrych niespodzianek zdrowotnych, które mogą popsuć rodzinny wypoczynek.
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Podróże poza Europę mogą być niewątpliwie fascynującą przygodą dla Ciebie i Twojego dziecka, o ile nie zakończą się zatruciem pokarmowym. Gorączka, wymioty, biegunka u dziecka oraz Twoje rozczarowanie urlopem i zmęczenie. Lepiej tego nie doświadczyć.

Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych jest woda, która w krajach egzotycznych jest niezdatna do picia dla Europejczyka, zwłaszcza małego. Mikroorganizmy obecne w każdym milimetrze wody i powietrza na całym świecie pod różnymi szerokościami i długościami geograficznymi są nieco inne i te właśnie różnice są przyczyną słynnej biegunki podróżnych. Dlatego też jadąc do Turcji, Tunezji, Egiptu i innych odległych zakątków świata należy przestrzegać tej jednej prostej zasady, odmiennej od znanej Ci zasady zdrowego żywienia. 

Brzmi ona: Wody z kranu oraz niegazowanej unikaj ”jak ognia”! Najbezpieczniejszą wodą do picia jest woda gazowana, w zakapslowanej butelce. Powód? Taką wodę najtrudniej jest zafałszować. Nieuczciwi sprzedawcy często napełniają butelki po wodzie zwykłą wodą wodociągową. Dla nich zysk jest pewny, a dla klienta to pewne zatrucie pokarmowe. Jeśli na co dzień podajesz dziecku wodę niegazowaną, na 1-2 tygodnie warto zmienić reguły gry.

Jak zapewnia mój gość w audycji Strefa Rodzica, Jakub Kmiotek – lekarz z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka, w ”tropikalnym raju” możesz przymknąć oko i pozwolić wypić dziecku słodzony napój z puszki, pod warunkiem, że przepłuczesz puszkę wrząca wodą. To bezpieczniejsze, niż woda niepewnego pochodzenia.
Z tego samego powodu na czas pobytu poza Europą lepiej nie jeść surowych warzyw (są płukane w wodzie wodociągowej), jedynie te grillowane, pieczone, gotowane.

Owoce najlepiej wybierać tylko te z grubą skórą, np. arbuz, melon (mikroorganizmy się przez nią nie przedostaną do wewnątrz).
Pamiętaj, że jednocześnie z Waszym powrotem do domu powracają dobrze nam znane zasady zdrowego odżywiania. 

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak uchronić swoje dziecko przed innymi zdrowotnymi niespodziankami wakacyjnymi? Posłuchaj mojej rozmowy z Jakubem Kmiotkiem – lekarzem z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Pediatrii i Zaburzeń Odżywiania Centrum Zdrowia Dziecka oraz z lekarzem pediatrą Renatą Jarecką-Sobczyk.

Autorka: Joanna Neuhoff-Murawska (Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom).

jo

Zobacz także
Czytaj także

Dr Witaminka - piramida żywieniowa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje i czas zdrowotnych niespodzianek

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 10:00
Wakacje z dzieckiem to czas długo wyczekiwanej beztroski i zadowolenia ze wspólnie spędzoznego czasu. Tymczasem korzystając z nowych przestrzeni i uczestnicząc w niecodziennych sytuacjach możemy narazić się na przykre niespodzianki. Jak ich uniknąć i o czym warto wiedzieć planując rodzinny wyjazd? O tym Joanna Neuhoff - Murawska rozmawiała ze specjalistami, gośćmi ”Strefy rodzica” w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń