Polskie Radio Dzieciom

Czujki czadu dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:00
Niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla. Czad ma silne właściwości toksyczne. Jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku. Ze względu na to, że jest lżejszy od powietrza gromadzi się głównie pod sufitem. Osoba, która zatruje się czadem odczuwa m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszone bicie serca. Polskie Radio Dzieciom wzięło udział w kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Przez pierwsze dwa tygodnie lutego, w audycji "Strefa rodzica" (21.00-23.00) na antenie stacji będzie możliwość otrzymania czujki czadu. 
Trwa ogólnopolska kampania Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa
Trwa ogólnopolska kampania "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"Foto: mat. promocyjne

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2019/2020 straż pożarna wyjeżdżała do ponad 3 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2017/2018, 2018/2019 i 2019/2020) strażacy odnotowali ponad 11,3 tys. zdarzeń i 160 ofiar śmiertelnych. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2017/2018. Wówczas w wyniku zatrucia czadem zmarło 71 osób.


. .

W tym sezonie grzewczym od 1 października do 17 grudnia br. straż pożarna odnotowała już 851 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W ich wyniku zmarło 16 osób, a 346 wymagało pomocy medycznej. Tylko ubiegłej doby dwie osoby śmiertelnie zatruły się czadem – 15-latek w Szczecinku i 34-latek w powiecie koneckim.

Czujka ratuje życie!

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów. Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zagrożeń związanych z zatruciem czadem.

Polskie Radio jest patronem medialnym kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa".

jo

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica bezpieczeństwo
Zobacz także
Czytaj także

Bezpieczny dom

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 16:00
Podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu... Jak zatem dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w żłobkach i przedszkolach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 16:00
Jakiś czas temu opinią publiczną wstrząsnęła informacja o tym, że trzylatek w skarpetkach wyszedł z przedszkola i sam spacerował po warszawskim osiedlu. W takich sytuacjach, poza pytaniem o winnych zdarzenia, pojawia się kwestia bezpieczeństwa dzieci.
rozwiń zwiń