Polskie Radio Dzieciom

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 10:00
W codziennym życiu dzieci towarzyszą im dorośli, którzy wspierają ich w trudnych momentach. Rodzice uświadamiają dzieciom pewne tematy i rozmawiają w nim na tematy trudne, ale jednocześnie nieuniknione. Może jednak zdarzyć, że rozmowa przybierze taki obrót, w którym dzieci postawią tak trudne pytania, że znalezienie odpowiedzi może się okazać po prostu niemożliwe. CO w takiej sytuacji? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Magdaleną Górską, autorką książki "Aliaszka" gościem audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SeventyFour

Chociaż obecnie mamy większy dostęp do lektur czy psychologów niż w przeszłości, brak czasu nierzadko uniemożliwia omówawianie z dzieckiem skomplikowanych zagadnień. Aby to zmienić powstał zbiór siedmiu opowiadań, które mówią m.in. o kilkuletnich uchodźcach czy dziewczynce z domu dziecka. Wszystkie historie łączy lalka Aliaszka, która stanowi symbol nadziei, a także pomaga odnaleźć w sobie odwagę.  

Posłuchaj
59:27 2.06. Strefa aliaszka.mp3 Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy (Strefa rodzica/PRD)_2.06.2021.

Oprócz tego, że książka skupia się na kwestiach rzadko poruszanych, dodatkowo do każdego wątku przypisane są zagadnienia, które mogą pomóc rodzicom w przeprowadzeniu rozmowy z dzieckiem na podobny temat. Książka była także konsultowana z psychoterapeutką dziecięcą dr Anną Szczepaniak, która zadbała m.in. o to, by w opowiadaniach wybrzmiało zaufanie do dorosłego.

- To jest przede wszystkim książka o ludziach i o dzieciach. To jest książka, która ma przede wszystkim służyć temu, żebyśmy się lepiej nawzajem poznali jako ludzie – zaznaczyła Magdalena Górska. Jej celem jest także uwrażliwienie najmłodszych na otaczający ich świat, ludzi i ich potrzeby. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Magdalena Górska
Data emisji: 2.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 08:00
Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bycie mamą jest trudne? Rozmowa Idy Nowakowskiej z mamą [PODCAST]

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 21:00
Z okazji Dnia Mamy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy podcast, w którym Ida Nowakowska rozmawia ze swoją mamą o tym, jak to jest kiedy mama młodej kobiety dowiaduje się o tym, że zostanie babcią oraz o tym, czy Ida była w dzieciństwie grzeczną dziewczynką. Nie zabraknie też wspomnień o ulubionych zabawach małej Idy oraz rozważań o tym, co jest najważniejsze we właściwym wychowaniu małego człowieka. Zapraszamy na bardzo osobistą rozmowę. [POSŁUCHAJ JUŻ TERAZ]
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń