Polskie Radio Dzieciom

Jak możemy wspomóc mieszkańców kresów? Rozmowa z prezesem fundacji "Dunajec"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:15
Każdy z nas czasami potrzebuje pomocy, chociaż niektórym ciężko jest o nią prosić. Na szczęście istnieje wiele dobrych ludzi, którzy starają się wesprzeć innych bezinteresownie. Jednym z nich jest gość Strefy Rodzica i prezes Fundacji Dunajec, Zbigniew Konopka, który już od wielu lat niesie pomoc Polakom na Kresach. Na czym dokładanie skupiają się działania organizacji oraz jak można ich wesprzeć? Odpowiedzi udzieliły także wolontariuszki fundacji, Katarzyna i Renata.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mangostock

Początkowym celem było upamiętnienie historycznych obszarów i odnowienie miejsc pamięci na Kresach, w tym kościołów i cmentarzy.  Znaczna część czynności była skupiana także na wsparciu dzieci i młodzieży. Z czasem, kiedy informacje o poczynaniach zaczęły się rozpowszechniać, do pomocy przystąpiły lokalne społeczności, m.in. nauczyciele, lekarze czy strażacy. W efekcie zwiększyła się liczba wolontariuszy oraz rozszerzono zakres działań. Wyremontowano m.in. miejscową szkołę i zbudowano studnie w miejscu jej największego zapotrzebowania, aż w końcu powstała oficjalna fundacja, która rok temu przyjęła nazwę "Dunajec". 

Posłuchaj
59:58 2021_07_07 22_00_22_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 7 lipca godz. 22:00

Już niedługo odbędzie się festyn, podczas którego zbierane będą pieniądze na zorganizowanie w sierpniu wycieczki dla podopiecznych dzieci z Białorusi i Litwy, by mogły poznać jeden z regionów naszego kraju. – Te dzieci, proszę sobie wyobrazić, one mówią pięknie po polsku, myślą po polsku, cieszą się, że o nich pamiętamy, chociaż nigdy w Polsce nie były – skomentował Zbigniew Konopka. Podczas festynu, który odbędzie się 25 lipca nad Zalewem Czorsztyńskim spodziewać się można loterii, gier, występu orkiestry, pokazu ratownictwa wodnego i innych atrakcji.

Zainteresowani mogą wesprzeć działania fundacji również poprzez darowanie np. żywności z długim terminem ważności, chemii gospodarczej, środków czystości czy pomocy szkolnych, które następnie zostaną przetransportowane na Białoruś. Z tego też względu poszukiwane są chętne osoby, które mogłyby w takim transporcie pomóc organizacyjnie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Zbigniew Konopka /prezes Fundacji Dunajec oraz Katarzyna i Renata / wolontariuszki fundacji
Data emisji: 7.07.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma nudy". Jakie organizacje można wesprzeć?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:31
Rok od pierwszej publikacji nadeszła kontynuacja projektu charytatywnego o nazwie "Nie ma nudy!". Już po raz trzeci poprzez zakup e-booka z aktywnościami dla dzieci możemy wesprzeć jedną z wybranych organizacji. Czego dokładnie dotyczy kolejna edycja? W "Strefie Rodzica" opowiedzieli o tym Anna Trzpil-Zagórska, inicjatorka akcji, Barbara Wrona, korektorka, Dorota Raczek z Fundacji SMA, Małgorzata Olasińska-Chart ze Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna, Dorota Perłowska z Fundacji Rasowy Kundel oraz Danuta Piątkowska z Fundacji Arkadia.
rozwiń zwiń