Polskie Radio Dzieciom

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 09:00
Chociaż w ubiegłym roku można było zaobserwować niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w kraju, liczba osób, które czytają jest wciąż niesatysfakcjonująca. Zmienić to może m.in. zachęceni dzieci do sięgnięcia po różnego rodzaju lektury, a także akcje Narodowego Czytania. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 4 września, kiedy to w różnych miejscach w Polsce odczytywana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. O czytaniu i książkach opowiedziały w "Strefie Rodzica" Monika Chilewicz, była właścicielką księgarni, w której pomagała rodzicom dobierać książki dla dzieci i młodzieży oraz Anna Andrzejewska, socjolog.
O sposobach na zachęcenie dzieci do czytania książek w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O sposobach na zachęcenie dzieci do czytania książek w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: unsplash.com

Głośne czytanie, które będzie miało miejsce podczas Narodowego Czytania to jeden ze sposób na pokazanie, że czytając można miło spędzić czas. - Wydaje mi się, że to jest w ogóle klucz do zachęcenia tych nieczytających, czytać głośno, wspólnie. O tym myślę nie tylko przy okazji jakichś wydarzeń, jak to, które nas czeka, ale też wspólne czytanie w domu – dodała Monika Chilewicz.

Czasami zdarza się, że czytanie sprawia dzieciom trudności, przez co czują do tego niechęć, ale nie wiemy o tym, dopóki nie zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, jak np. problemy ze wzrokiem.  Niemniej jednak, do czytania można przekonać znaczną liczbę osób. Może to zrobić ktoś z rodziny, nauczyciele w szkole lub bibliotekarka. 

Posłuchaj
59:53 2021_09_01 20_59_55_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 1 września godz. 21:00

Kluczem jest indywidualne podejście do dziecka oraz znalezienie książek o tematyce, która je zainteresuje. Niekoniecznie musimy wybierać te publikacje, które są najnowsze lub najmodniejsze.  Czasami chcąc pomóc, proponujemy lektury, które my lubiliśmy w okresie naszego dzieciństwa, lecz które mogą im się nie spodobać. Dlatego też istotna jest również wolność w wyborze. Chociaż okazać się może, że pierwsze próby zachęcenia dzieci do czytania są nieudane, nie warto się poddawać. Zamiast tego można szukać książek innego rodzaju lub np. z innymi ilustracjami, gdyż odgrywają one równie ważną rolę, co opisana historia.

Mnogość lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń promujących spotkanie z książką może korzystnie wpłynąć na poziom czytelnictwa. Podobnie jak blogi czy inne strony prowadzone przez osoby lubiące czytać. Ciekawe przykłady książek można wynieść z wielu środowisk, np. ze szkoły, pomimo że dzieci często nie przepadają za lekturami. – Myślę, że przede wszystkim to jest element obowiązku, który zniechęca dzieci do czytania, że one muszą tę książkę przeczytać – odpowiedziała Anna Andrzejewska. Jeśli natomiast nie zgadzamy się z wyborem publikacji jakiej dokonało dziecko, zamiast zakazywać mu jej czytania, możemy sami zapoznać się z fabułą, a następnie omówić z dzieckiem wybrane aspekty tak, aby zrozumiało nasz punkt widzenia. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Agata Puścikowska
Gość: Monika Chilewicz i Anna Andrzejewska
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń