Polskie Radio Dzieciom

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 13:21
Sytuacja związana z koronawirusem wymagała wielu niespodziewanych zmian. Pandemia odbiła się także na dzieciach, które z dnia na dzień przestały chodzić do szkół i przeniosły się na lekcje on-line. Nauczanie zdalne dla wielu okazało się ucieczką od dotychczasowych problemów. Właśnie dla takich osób powrót do szkoły okazał się nie lada wyzwaniem.
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii Foto: Shutterstock/Ulza

Choć kolejne lockdowny stały się już niemal codziennością, początkowo zaburzyły poczucie bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży. Mniejsza motywacja do działania, niższa samoocena, wycofanie, płaczliwość, rozdrażnienie, spadek koncentracji, problemy ze snem, omijanie lekcji i pogorszenie się ocen to tylko niektóre sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę u dziecka. 

Rolą rodzica jest zachęcenie pociechy do otwartości. Budowanie bliskiej relacji to klucz, by zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka, a czasami nawet im zapobiec. Nie unikajmy rozmów na temat aktualnej sytuacji, mówmy o trudnościach, które mogą spotkać każdego z nas. Codzienność to doskonały materiał do edukowania dzieci w kwestii zdrowia psychicznego. 

Posłuchaj
58:09 2022_01_18 22_01_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii

Warto wyrobić sobie nawyk pytania dzieci, jak się czują. Dobrze jest skupiać się na pozytywnych rzeczach, które wydarzyły się w ciągu dnia. Jeśli negatywny nastrój utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, nie zwlekajmy i nie bagatelizujmy problemu. To najlepszy czas, by sięgnąć po specjalistyczną pomoc psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. 

Więcej na temat psychiki młodych osób w tym szczególnie trudnym czasie powiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Lucyna Kicińska z serwisu Życie warte jest rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Lucyna Kicińska, koordynatorka strefy pomocy serwisu Życie warte jest rozmowy
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy
Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak zmienia się działalność fundacji w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:26
W wyniku pandemii znaczna część ludzi, instytucji i przedsiębiorstw musiała ograniczyć swoje czynności na wielu polach. Jej skutki dotknęły także fundacje, które nie tylko musiały dostosować swoje przedsięwzięcia do nowej rzeczywistości, ale też ucierpiały z powodu trudności związanej z uzyskaniem środków na ich działalność. O tym, jak wygląda obecna sytuacji jednej z organizacji opowiedziała Justyna Sypka, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która wspiera dzieci i młodzież chorujących na nowotwory.
rozwiń zwiń