Polskie Radio Dzieciom

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 10:38
Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na Żoliborzu
Irina Balicka z Ukrainy ze swoimi dziećmi Dominiką i Vadimem znaleźli schronienie w domu na ŻoliborzuFoto: PAP/Albert Zawada

Trudno oszacować, w którym momencie sytuacja spowszednieje, a zapał opadnie, ale jest to niemal nieuniknione. Nie bez znaczenia pozostaje internet i inne źródła, które poddają w wątpliwość niektóre działania. Wraz ze spadkiem adrenaliny przychodzi faza utraty złudzeń. Pojawia się wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Kończą się także zasoby osób pomagających – nie tylko psychiczne i fizyczne, ale też materialne. Później przychodzi faza rekonstrukcji i odbudowy.  

Posłuchaj
60:41 2022_03_30 21_00_05_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Pomoc należy zracjonalizować, w miarę możliwości rozplanować i, o ile to możliwe, rozdzielić pomiędzy większą liczbę osób po to, by jedna osoba nie brała na siebie za dużego ciężaru, który często trudno jest unieść samodzielnie. Osoby pomagające w punktach czy przyjmujące uchodźców pod swój dach powinny zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Dobrze jest udać się po pomoc do psychologa. 

- Jeśli chcemy pomagać, musimy racjonalnie o tym myśleć” – przypomina dr Sabina Zalewska. Jeśli sami nie zadbamy o siebie w pierwszej kolejności, nie będziemy mogli zadbać o innych. „Trzeba mierzyć siły na zamiary i patrzeć na to, że to jest taka długofalowa rzecz – dodał Janusz Wardak. - Każdy musi odpocząć i trochę się oderwać – podkreśliła Katarzyna Dobrzyńska. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Gość: dr Sabina Zalewska – pedagożka i psycholożka, Janusz Wardak – lider Akademii Familijnej, Katarzyna Dobrzyńska – aktywistka i filantropka
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 13:21
Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
rozwiń zwiń