16. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej. W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 27-30 września i miało charakter hybrydowy. Podczas Konferencji mówiło się nie tylko o zagrożeniach w sieci, ale także o korzyściach płynących z korzystania komputera i z internetu.
58:27 2022_09_26 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Cz. 1
Pytanie o bezpieczeństwo dzieci w internecie rodzice zadają bardzo często, ale rzadko mogą uzyskać na nie konstruktywną odpowiedź. Najczęściej ten temat sprowadzany jest do straszenia – powstają listy cyfrowych zagrożeń, przed którymi powinniśmy uchronić dzieci i… tyle. Znacznie rzadziej padają konkretne pomysły na to, jak sobie z tym zagrożeniem radzić. Mimo to nasze dzieci i tak wejdą do świata on-line, gdzie zderzą się z różnorodnymi niebezpieczeństwami. - Przy małych dzieciach warto te treści kontrolować i jest to subtelna granica, natomiast przy nastolatkach już nie ma wątpliwości, że one się z różnymi niebezpiecznymi rzeczami, propozycjami albo działaniami zetkną. Tutaj jest kwestia budowania pewnej odporności i sieci dobrych relacji" – tłumaczył na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Szymon Wójcik.
59:00 2022_09_26 21_59_14_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? z. 2
Technologia przez ostatnie lata stawała się coraz bliższa człowiekowi, a obecnie znaczna część naszego życia odbywa się w sieci. Coraz więcej informacji na temat ludzi trafia do internetu z ich własnej woli. Tyczy się to szczególnie osób młodych, dla których obecność w wirtualnym świecie jest kwestią wręcz naturalną i oczywistą. - To, co niesamowicie się zmienia na przestrzeni ostatnich lat, to jest właśnie to, ile informacji o dzieciach, o młodych ludziach pojawia się w internecie, ile my rzeczy o sobie publikujemy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Rywczyńska. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju zmianą społeczną, która zaburza naszą prywatność. Bardzo ważne jest, w jaki sposób budujemy nasz wizerunek w sieci oraz to. Warto znać konsekwencje naszych działań w internecie.
Więcej o technikach, które uczą dzieci rozmawiać z rodzicami o problemach, a rodziców – słuchać i odpowiednio reagować, a także o tym, jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie mówili goście Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Anna Rywczyńska i dr Szymon Wójcik – współorganizatorzy Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie"
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji:21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!