Polskie Radio Dzieciom

Słomiany zapał u dzieci, gasić czy wzniecać. Nowy odcinek podcastu Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 15:31
Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia dostępny jest najnowszy odcinek "Strefa rodzica - rozmowy z ekspertami". Tematem jest słomiany zapał u dzieci. W rozmowie między innym o tym, że słomiany zapał u dzieci nie wynika z niedojrzałości mózgu, bo przecież z problemem tym zmaga się także wielu dorosłych. - Wielu z nas traktuje słomiany zapał u dziecka pejoratywnie. Tymczasem to jest cudowne, bo to naturalna potrzeba dziecka aby doświadczać. Jeśli dziecko czegoś nie spróbuje, to skąd będzie wiedziało, czy dane zajęcie jest ciekawe i akurat dla niego? - powiedziała w podcaście Marty Kawalec, Mariola Petroń-Ratyńska psycholog z fundacji A.R.T.
Jak zainteresować dziecko ciekawymi zajęciami?
Jak zainteresować dziecko ciekawymi zajęciami?Foto: LightField Studios/ Shutterstock

Jeśli my dorośli mamy czasem problem z naszym zapałem, który szybko się wypala, to co dopiero dzieci. Angielski, pływanie, czy lekcje rysunku - wszystko jest na początku fajne, ale z czasem zaczyna się nudzić. Czy warto zachęcać dzieci do kontynuowania rozpoczętych zajęć czy szukać nowych, bo może one w końcu "zaskoczą"?

Zdaniem psycholog Marioli Petroń-Ratyńskiej, dzieci na różnym etapie swojego rozwoju mają zainteresowania, które mogą się zmieniać. - Rolą nas, dorosłych jest stwarzanie takiej przestrzeni, żeby dziecko mogło doświadczać i sprawdzać czy dana czynność sprawia im przyjemność i czy odnajdują się danym obszarze - powiedziała psychoterapeutka i dodała: - Warto więc wzniecać zapał u dzieci i stwarzać przestrzeń do eksploracji, biorąc jednak pod uwagę ich możliwości, bo w zależności od wieku różna jest u nich odporność psychiczna - powiedziała.

Ekspertka odniosła się też do słomianego zapału na różnych etapach dojrzewania dzieci, w tym także w wieku nastoletnim, kiedy wymaga się od nich podejmowania wiążących decyzji dotyczących ich przyszłości m.in. zawodowej.

Tyle ile problemów wychowawczych, tyle rad na ich rozwiązanie. Jak w gąszczu trudnych pytań znaleźć właściwą odpowiedź? Eksperci Polskiego Radia Dzieciom, w krótkich ale merytorycznych podcastach odpowiadają na pytania i radzą z własnego doświadczenia zawodowego. Pytania dotyczą zaś wszystkich skomplikowanych dziedzin dla wielu rodziców: prawa, diety, zdrowia, wychowania, relacji, a także tego co czeka przyszłych rodziców.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na bezpłatnej platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.

Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Dysleksja, depresja czy ADHD. Jak nie przeoczyć u dziecka objawów, które mogą być początkiem problemów zdrowotnych?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 09:16
- Kiedyś jeśli dziecko miało problemy z czytaniem, ładnym pisaniem czy liczeniem, nikt nie nazywał tego zaburzeniem. Mówiło się, że dziecko jest leniwe. Teraz mamy większą świadomość tych problemów - wyjaśnił dr Kasper Sipowicz, który wraz z prof. Tadeuszem Pietrasem opowiadali o nieróżnorodności i postrzeganiu jej w dzisiejszych czasach, a także sposobach na wykrywanie różnych nieprawidłowości w zachowaniu dziecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zrozumieć siebie ucząc się komunikacji z dzieckiem? Rozmowa z Agnieszką Stein

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 14:46
- Komunikacja jest czymś więcej niż tylko językiem - powiedziała Agnieszka Stein w "Strefie Rodzica", gdzie przedstawiła najważniejsze myśli ze swojej najnowszej książki p.t.: "Komunikacja. Droga do zrozumienia siebie i innych", która nie tylko pomaga uporządkować wiedzę o dobrej relacji, ale też przekazuje niezbędne narzędzia w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zabiegany rodzic, ma poznać prawdziwe potrzeby swojego dziecka? Podpowiada terapeutka rodziców

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 10:25
- Poza tym, że warto się zatrzymać i dowiedzieć się co dzieje się w mojej głowie, nie warto zadręczać się tym, ile błędów popełniamy na początku swojego rodzicielstwa - podpowiedziała Agnieszka Rogala, terapeutka rodziców, autorka książki "Poukładaj to sobie w głowie", która była gościem Aleksandry Jasińskiej w Polskim Radiu Dzieciom. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń