Polskie Radio Dzieciom

Ekspertka: "Wszyscy kłamią". Czy można zatem oduczyć tego dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 13:37
- Zgodnie z tą definicją kłamstwa musi to być działanie świadome i intencjonalne. Warto jednak wiedzieć, że robią to wszyscy ludzie, poza dziećmi do trzeciego roku życia - powiedziała psycholog Elżbieta Grabarczyk, która wraz z Angeliką Szelągowską były gościnmi "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Co zrobić kiedy dziecko kłamie?
Co zrobić kiedy dziecko kłamie?Foto: shutterstock.com/BlurryMe

Na początku audycji gość "Strefy Rodzica" Angelika Szelągowska, wyjaśniła skąd się biorą kłamstwa: - Niezależnie od wieku osoby która kłamie, kłamstwa biorą się z lęku albo chęci pozytywnego zaprezentowania się.

- Średnio tygodniowo ludzie dorośli kłamią około 17 razy, ale trzeba przyznać że wszyscy kłamią, dzieci również, bo kłamstwo z definicji służy osiągnięciu jakiegoś celu, ale jest też intencjonalne, czyli świadome - mówiła psycholog Elżbieta Grabarczyk. - Do pewnego wieku dzieci nie kłamią. Dzieje się tak mniej więcej do trzeciego roku życia, ponieważ na ich poziomie rozwoju umysłowego nie odróżniają one jeszcze siebie od opiekuna, czy innej osoby. Im nawet nie przychodzi do głowy, że można okłamać, bo są przekonane, że rodzic ma bezpośredni dostęp do tego co one sobie myślą. Paradoksalnie można więc powiedzieć, że w momencie, kiedy dziecko odkrywa kłamstwo, to jest osiągnięcie rozwojowe - zaznaczyła ekspertka.

Zgodziła się z tym Angelika Szelągowska. - My się nie rodzimy z umiejętnością kłamania niejako na wyposażeniu. W naszych ustawieniach fabrycznych jeszcze tego nie ma. Jest to umiejętność, którą nabywamy powszechnie, ale wymaga to czasu i rozwinięcia naszego własnego umysłu, abyśmy byli w stanie odróżniać rzeczywistość, na przykład od własnych fantazji. No bo jeżeli kłamię, to znaczy, że wiem, jaka jest rzeczywistość i świadomie, w pełnym rozumieniem opisuje ją inaczej. To nie jest coś, co potrafią na przykład niemowlęta albo dzieci dwuletnie - wyjaśniła psychoterapeutka.

A o tym co zrobić kiedy dziecko mija się z prawdą, kiedy to niewinne zachowanie, a kiedy staje się to poważnym problemem? Jak sobie z nim radzić i jak nie przeoczyć momentu, w którym kłamstwo stanie się codziennym sposobem dziecka na radzenie sobie z trudnościami usłyszeć można w zapisie audycji:


Posłuchaj
43:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 15 listopad 2024 21_04_56.mp3 Co zrobić kiedy moje dziecko kłamie. Radzi: Angelika Szelągowska - psychoterapeutka systemowa

 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Goście: Elżbieta Grabarczyk - psycholog, Angelika Szelągowska - psychoterapeutka systemowa
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.

Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 16:00
- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motywacja może ugasić słomiany zapał. Skąd ją czerpać?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 11:07
Badania dowodzą, że jedynie 8-15 proc. osób realizuje noworoczne plany p.t.: schudnę, zmienię pracę, wyjadę w podróż dookoła świata, nauczę się nowego języka obcego. Jak się zmotywować i nie odkładać wszystkiego na potem, radził w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Piotr Mosak psycholog, terapeuta, psycholog wychowawczy, terapeuta par.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radość i poczucie winy, czyli cienie i blaski bycia wcześniaczą mamą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 06:00
- Od początku mogliśmy ich dotykać, wkładać rękę do inkubatora. Są jednak takie dzieci, które się rodzą w dwudziestym trzecim tygodniu ciąży i one nie mają tkanki tłuszczowej, a ich skóra jest cieniusieńka jak papier. Rodzice nie mogą ich nawet  dotknąć, bo to sprawia ból - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Marta Pietrusińska.
rozwiń zwiń