Polskie Radio Dzieciom

Wejście w nowy rok z… rozwodem. Skąd czerpać siły i motywację do działania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 19:00
Zdaniem socjolog Joanny Szulc, przełom grudnia i stycznia to czas, który obfituje w relacje, emocje i planowanie. - Często to właśnie wtedy podejmujemy decyzje, które zmieniają nasze życie - powiedziała ekspertka, która była gościem "Strefy Rodzica" i radziła też jak sobie poradzić w tym czasie, skąd czerpać siły i motywację do działania.
Niezgodność charakterów często powoduje, że pary decydują się na rozwód
Niezgodność charakterów często powoduje, że pary decydują się na rozwódFoto: Shutterstock/Elnur

Wejście w nowy rok po rozwodzie wiąże się z dużą ilością emocji, wyzwań, ale także możliwości na nowy początek. Choć zmiana ta często wiąże się z poczuciem straty, warto spojrzeć na nią z perspektywy osobistego rozwoju. Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" socjolog Joanna Szulc. 

Początek roku to czas, kiedy według statystyk najwięcej osób podejmuje decyzję o rozstaniu. - Wydaje się to logiczne, bo ci którzy nosili się z tą myślą, chcą właśnie teraz zakończyć pewne sprawy - powiedziała socjolog Joanna Szulc.

Pytanie skąd bierze się tak duża ilość trudnych decyzji podejmowanych właśnie na przełomie roku? - Grudzień i styczeń generuje wiele kryzysów emocjonalnych, one z kolei biorą się z dużej ilości wyzwań i zadań do wykonania. Brakuje nam czasu i zasobów aby sobie z tym poradzić. To może sprzyjać podejmowaniu ostatecznych decyzji - powiedziała ekspertka. 

Rozwód to nie tylko zakończenie relacji, ale także proces przeżywania wielu trudnych emocji – smutku, złości, poczucia osamotnienia. Ważne jest, by dać sobie czas na ich przetworzenie. A więcej na ten temat można posłuchać w nagraniu audycji:

Posłuchaj
56:08 2025_01_08 22_01_48_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Joanna Szulc o wejściu w nowy rok z… rozwodem
 
 

* * *  

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Joanna Szulc - socjolog
Data emisji: 8.01.2025
Godzina emisji: 21.00

***

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności, nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


    Zobacz także
    Czytaj także

    Na czym polega instytucja cioci? Z przymrużeniem oka wyjaśniamy to w Polskim Radiu Dzieciom

    Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 14:24
    - Współcześnie jest znacznie większy luz i każdy może być ciocią i wujkiem od razu. Kiedy byłam dzieckiem, miałam swoje żelazne zasady i nigdy nie powiedziałabym ciociu do koleżanki mamy - stwierdziła Agnieszka Matan - bezdzietna standuperka, która była gościem "Strefy Rodzica".
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Ferie zimowe. Logistyczny problem z dziećmi? 

    Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 17:45
    - Chcemy zapewnić dzieciom jak najwięcej aktywności, pokazać im świat, a to niestety kosztuje. Zapominamy jednak o tym, że to co najbliższe wcale nie wymaga wielkich nakładów finansowych - powiedziała psycholog, Agnieszka Malinowska, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Lifehacki Magdy Kordaszewskiej, ekspertki ds. zabawek

    Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 19:00
    - Dziecko przestaje płakać, kiedy standard jego obsługi jest na wysokim poziomie - powiedziała Magda Kordaszewska, ekspert ds. zabawek, która w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała o swoich macierzyńskich przygodach i początkach swojej pracy w portalu parentingowym.
    rozwiń zwiń