Polskie Radio Dzieciom

Pierwsza miłość naszego dziecka. Ekspert: nie twórzmy tematów tabu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:00
- Rozmawiając z dzieckiem o miłości powinniśmy dostosować język do jego poziomu, ale nie powinniśmy jednocześnie tworzyć tematów tabu, bo jest to bardzo niebezpieczne - powiedział Michał Zawadka, który był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Czym jest pierwsza miłość w życiu dziecka?
Czym jest pierwsza miłość w życiu dziecka?Foto: PeopleImages.com - Yuri A/shutterstock.com

Każdy rodzic marzy, aby jego dziecko doświadczyło w życiu prawdziwej i wyjątkowej miłości, która będzie dla niego pięknym przeżyciem. Chcemy, aby nasze dzieci kochały i były kochane. Jak więc towarzyszyć dziecku w jego pierwszych przeżyciach miłosnych? Mówił o tym gość "Strefy Rodzica" Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego, autor książek na temat rozwoju dzieci.

Jak zauważył psycholog, zakochanie i miłość to dwie różne sprawy. - Dziecko tego nie rozróżnia, warto jednak, aby wiedziało kim ono może być w tych relacjach. Że kochać to nie znaczy rezygnować z siebie, aby komuś się podobało co ja robię, żeby rezygnować ze swoich granic, aby ktoś mnie akceptował i narzucał mi coś - wyjaśnił ekspert i dodał, że bardzo ważne jest aby rozmawiać z dzieckiem, jednocześnie nie mówiąc mu jak ma być.

Ważne jest w tym przypadku wsparcie i pokazanie przykładów własnym życiem. - Warto odpowiedzieć sobie na pytania: czy naszym rodzicielstwem do czasu zakochania się naszego dziecka pokazaliśmy czym jest miłość do siebie, do bliskich i do naszego partnera? Jak rozwiązujemy problemy w miłości i jak wznosimy się naszej relacji na co dzień? - zastanawiał się gość Polskiego Radia Dzieciom.

 

A więcej o tym można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
60:16 2025_02_14 21_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Pierwsza miłość, czyli jak wesprzeć dziecko na różnych etapach jego życia, gdy się zakocha

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Agnieszka Goła - psycholog dziecięcy, psychoterapeuta
Emisja danych: 10.02.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Wojna z nastolatką. Czyli czego nie wiecie o problemach swoich córek?

    Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 16:00
    Burze hormonów to horror wielu rodziców. Jak dogadać się z kimś, kto pacyfikuje wszystkie sposoby na kompromis? Czy warto żyć w atmosferze "zimnej wojny" i jak wytrwać w pokojowych zamiarach w kontaktach z młodym agresorem?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Wspomnień czar, czyli co i ile pamiętamy z naszego dzieciństwa

    Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 16:00
    Według badań z każdym rokiem życia dziecka zmienia się też wiek, z jakiego pochodzi jego pierwsze wspomnienie. Podobno kilkulatek może jeszcze pamiętać wydarzenia z naprawdę wczesnego etapu życia, ale im bliżej dziesiątych urodzin, tym bardziej prawdopodobne, że zapomni to co działo się na początku jego życia. Jeśli wspomnienie zostanie z dzieckiem aż do dziesiątych urodzin, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Jak zachować wspomnienia i na ile te przechowywanych w naszych głowach są prawdziwe?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Katarzyna Pakosińska: zawsze byłam konsekwentną mamą

    Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 16:00
    Tuż po porodzie przyjęła swoją pierwszą zasadę jako mama: "będę konsekwentna" i udało jej się przestrzegać tej zasady przez całe życie. Jakie wyzwania stawiało przed nią macierzyństwo i czego się dzięki temu nauczyła? O tym Katarzyna Pakosińska opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń