Polskie Radio Dzieciom

Ekspertka: wsparcie dla dzieci niebinarnych jest niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 16:00
- Niebinarność to jest taki sposób przeżywania swojej tożsamości, w której człowiek nie odnajduje się w tradycyjnym podziale biologicznym na dwie płcie. Ludzie są bardzo różnorodni, a niebinarność to jest takie pojęcie, które obejmuje szerg uczuć - wyjaśniała w "Strefie rodzica" Joanna Piekarska, która zajmuje się pomocą osobom LGBT+.
Jak wspierać dziecko niebinarne?
Jak wspierać dziecko niebinarne?Foto: Evgeny Atamanenko/shutterstock

Wsparcie jakie mogą zapewnić rodzice — zarówno w domu, jak i w szkole — jest niezbędne dla zdrowia psychicznego dzieci trans i niebinarnych. A o tym jak wspierać dziecko niebinarne i jak komunikować się z jego niebinarnymi znajomymi i przyjaciółmi mówiła w "Strefie Rodzica" Joanna Piekarska, która zajmuje się pomocą osobom LGBT+. Prowadzi blog o zdrowiu psychicznym pod nazwą Notatki Terapeutyczne. Certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP).

- Jako terapeutka nie definiuję czym jest normalność. Jest człowiek, który cierpi i trzeba mu pomóc. Paradoksalnie transpłciowość jest łatwiejsza do przyjęcia. Kiedy kobieta czuje się mężczyzną i do tego dąży, lub odwrotnie to jesteśmy w stanie to zrozumieć, ale niebinarność jest jeszcze o stopień wyżej. Nie wszyscy wiedzą jak to zrozumieć. Niektórzy przeżywają rodzaj szoku - powiedziała ekspertka. 

Jak dodała Joanna Piekarska, ludzie wychowani w kulturze europejskiej nie zawsze rozumieją ten problem, bo nie był on przez wieki definiowany. - Jedynie w Albanii, kobiety które nie chciały identyfikować się swoją płcią i przynależnymi do niej rolami, mogły zostać zaprzysiężonymi dziewicami i wszyscy wiedzieli, że one funkcjonują jak mężczyzna - wyjaśniła terapeutka.

A więcej o tym jak trudne może być dla samego rodzica zmierzenie się z tematem niebinarności dziecka, z jakimi niepokojami i obawami może spotkać się rodzic w takiej sytuacji i jak ważne jest wsparcie rodziny i bliskich można posłuchać w zapisie rozmowy:


Posłuchaj
58:39 2025_02_18 21_01_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa Rodzica" o tym jak wspierać dziecko niebinarne, jak komunikować się z jego niebinarnymi znajomymi i przyjaciółmi cz.1

Posłuchaj
59:30 2025_02_18 22_00_38_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa Rodzica" o tym jak wspierać dziecko niebinarne, jak komunikować się z jego niebinarnymi znajomymi i przyjaciółmi cz.2

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Goście: Joanna Piekarska -  zajmuje się pomocą osobom LGBT+
Emisja danych: 18.02.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Puzzle, układanki, kolorowanki, a może tkactwo, czyli w poszukiwaniu upragnionego spokoju

    Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 14:33
    - Kolorowanki, wieloelementowe puzzle, czy układanki to może być próba znalezienia sposobu na uspokojenie - powiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Płatek, psycholog i psychoterapeuta. A o tym czy te sposoby działają i czy są przeznaczone dla każdego można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Audiobooki i książki czytane na głos: magia słowa mówionego

    Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 15:00
    Każdy mały człowiek, lubi słuchanie bajek. Jakie audiobooki wybrać dla niego, a jakie dla siebie na wieczorny relaks? Czy każdy z nas może stać się lektorem, a jeśli tak to jak tego dokonać? Opowiedzieli o tym w studiu Polskiego Radia Dzieciom goście: Leszek Żukowski, aktor i lektor oraz Aleksander Pawlikowski, lektor radiowo-telewizyjny i wiceprezes Stowarzyszenia Lektorów Rzeczpospolitej Polskiej.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Michalina Tańska: poczucia humoru można się nauczyć

    Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 14:36
    - Forma przekazywania swoich myśli przez rysunki przyszła do mnie nagle. Rysunek pozwalał mi poradzić siebie z trudnymi sytuacjami w moim życiu - powiedziała Michalina Tańska - psycholożka i rysowniczka, która gościła w audycji "Strefa Rodzica".
    rozwiń zwiń