Polskie Radio Dzieciom

Jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2025 15:17
- Wchodząc w relacje z drugą osobą wnosimy do tego nasze wyobrażenia, co to znaczy być z kimś, czym dla mnie jest miłość, jacy są mężczyźni, a jakie kobiety. Pochodzą one głównie z naszych doświadczeń i obserwacji. Może się przy tym pojawić dużo lęku, aby nie zostać skrzywdzonym - powiedziała Cveta Dimitrova - psychoterapeutka, która gościła w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Cveta Dimitrova - psychoterapeutka o tym jak się zakochujemy
Cveta Dimitrova - psychoterapeutka o tym jak się zakochujemyFoto: shutterstock/Jacob Lund

Jesteśmy stworzeni do tego, aby kochać, to jednak robimy wszystko, żeby chronić się przed bliskością. A kiedy jesteśmy w związku, robimy to, co inni zrobili nam – wnosimy do nowej relacji swoje dawne traumy. Dlaczego tak się dzieje, i czy mamy szanse na powodzenie naszych relacji - co zrobić, aby tak właśnie było?

W "Strefie Rodzica" rozmowa wokół książki: "Opowiedzcie mi o miłości. Jak się zakochujemy i dlaczego rozstajemy", której autorką jest Susanna Abse. To 13 historii zza drzwi gabinetu doświadczonej terapeutki, która opowiada o najciekawszych przypadkach ze swojej kariery i czego nauczyła się o związkach między ludźmi. Lektura daje niezwykłą lekcję empatii i zaprasza do rozmowy o miłości. Pokazuje przy tym, jak mierzyć się nie tylko z własnymi uczuciami, ale też uczuciami partnera oraz jak się komunikować, żeby lepiej się rozumieć.

Mówiła o niej Cveta Dimitrova - psychoterapeutka. Dlaczego nie mamy odwagi być szczęśliwi w związku? Skąd się biorą wszystkie porażki, lęki i sabotowanie relacji? Jak, będąc z kimś, wciąż pozostać sobą? A więcej o tym można posłuchać w zapisie rozmowy:


Posłuchaj
63:29 2025_02_19 22_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 W "Strefie Rodzica": jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy?

 

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Goście: Cveta Dimitrova - psychoterapeutka
Emisja danych: 19.02.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Wspomnień czar, czyli co i ile pamiętamy z naszego dzieciństwa

    Ostatnia aktualizacja: 12.02.2025 16:00
    Według badań z każdym rokiem życia dziecka zmienia się też wiek, z jakiego pochodzi jego pierwsze wspomnienie. Podobno kilkulatek może jeszcze pamiętać wydarzenia z naprawdę wczesnego etapu życia, ale im bliżej dziesiątych urodzin, tym bardziej prawdopodobne, że zapomni to co działo się na początku jego życia. Jeśli wspomnienie zostanie z dzieckiem aż do dziesiątych urodzin, to jest duże prawdopodobieństwo, że będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Jak zachować wspomnienia i na ile te przechowywanych w naszych głowach są prawdziwe?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Pierwsza miłość naszego dziecka. Ekspert: nie twórzmy tematów tabu

    Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:00
    - Rozmawiając z dzieckiem o miłości powinniśmy dostosować język do jego poziomu, ale nie powinniśmy jednocześnie tworzyć tematów tabu, bo jest to bardzo niebezpieczne - powiedział Michał Zawadka, który był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Jak zbudować związek, który nie będzie kopią relacji własnych rodziców?

    Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:00
    - Ludzie mając za sobą zupełnie różne doświadczenia w dzieciństwie, dobierają się w pary i wtłaczają swoje wzorce i przekonania w nowy związek. Warto popracować nad tym aby wchodząc w związek odsunąć przynajmniej te dysfunkcyjne przekonania i zbudować coś zupełnie nowego. Co będzie nasze, a nie kopią relacji naszych rodziców - wyjaśniała w "Strefie rodzica" Małgorzata Chmielewska–Zdunek, psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
    rozwiń zwiń