Polskie Radio Dzieciom

"Rodzic zastępczy nie musi być ekspertem od wszystkiego"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2025 16:00
- Dzieci, które trafiają do pieczy zastępczej wcale nie muszą być szczęśliwe. Mogą czuć przerażenie i przeżywać wiele innych trudnych emocji może im towarzyszyć. Budowanie nowych relacji i budzenie zaufania to wielka praca rodziców zastępczych - powiedziała w "Strefie Rodzica" Aleksandra Sikorska, psycholożka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, która zachęcała aby podjąć to wyzwanie. 
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczynają tegoroczną kampanię 1,5 pod hasłem Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyły po tobie wszystko co najlepsze.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczynają tegoroczną kampanię 1,5% pod hasłem „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyły po tobie wszystko co najlepsze.”Foto: Shutterstock

Sytuacja pieczy zastępczej w Polsce jest dramatyczna. Setki dzieci czekają na miejsce w pieczy, przebywając nadal w miejscach, które nie są dla nich bezpieczne. Wszystko to spowodowane jest niewystarczającą liczbą opiekunów zastępczych. W 2024 r. do stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce napłynęło aż 678 nowych zapytań o miejsce w pieczy, 71 z których dotyczyły dzieci poniżej 3. roku życia. Mimo dostępnych środków z powodu braku rodziców zastępczych w 2024 r. stowarzyszenie było w stanie przyjąć jedynie 97 dzieci. A co z resztą? Opowiedziała o tym w "Strefie Rodzica": Aleksandra Sikorska, doradca programowy i psycholożka.

- Jesteśmy w stanie objąć opieką o wiele więcej potrzebujących, ale potrzebujemy do tego ludzi, którzy zechcą zmienić swoje życie i życie młodych ludzi na lepsze. Potrzebujemy tych, którzy wezmą na siebie odpowiedzialność za los tych dzieci - apelowała Aleksandra Sikorska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Rodzina to nie tylko więzy krwi. Z tego powodu Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczynają tegoroczną kampanię 1,5% pod hasłem „Nie muszą mieć twoich genów, żeby odziedziczyły po tobie wszystko co najlepsze".

W audycji Marta Kawalec oddała też głos rodzicom, którzy zdecydowali się podjąć misję w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. Katarzyna i Tomasz Wójciszyn, opowiedzieli o tym dlaczego zdecydowali się opuścić swój dom, dotychczasową pracę i wyjechać do Biłgoraja aby zaopiekować się siódemką dzieci. W audycji mówili nie tylko o strachu, codziennych wyzwaniach, ale także o tym, co dało im podjęcie takiego wyzwania i ile się dzięki temu nauczyli. 

A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
46:18 [DAB]Dzieciom (PCM) 1 marzec 2025 22_01_36.mp3 o sytuacji pieczy zastępczej w Polsce, gość: Aleksandra Sikorska, psycholożka
 

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Kawalec
Goście: Aleksandra Sikorska oraz Katarzyna i Tomasz Wójciszyn
Emisja danych: 1.03.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Wojna z nastolatką. Czyli czego nie wiecie o problemach swoich córek?

    Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 16:00
    Burze hormonów to horror wielu rodziców. Jak dogadać się z kimś, kto pacyfikuje wszystkie sposoby na kompromis? Czy warto żyć w atmosferze "zimnej wojny" i jak wytrwać w pokojowych zamiarach w kontaktach z młodym agresorem?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Pierwsza miłość naszego dziecka. Ekspert: nie twórzmy tematów tabu

    Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:00
    - Rozmawiając z dzieckiem o miłości powinniśmy dostosować język do jego poziomu, ale nie powinniśmy jednocześnie tworzyć tematów tabu, bo jest to bardzo niebezpieczne - powiedział Michał Zawadka, który był gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie?

    Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 12:38
    - Żeby czuć szczęście musimy się nauczyć czuć na nowo, a oprócz jesteśmy sobie winni czułość i delikatność. Jesteśmy formatowani aby być dzielni, silni i wytrzymali. W takim napięciu trudno jest zauważać, że może być dobrze - powiedziała Agnieszka Kozak - psychoterapeutka, która gościła w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
    rozwiń zwiń