Polskie Radio Dzieciom

Rodzicielstwo bez presji – jak odnaleźć równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 19:04
W drugiej godzinie audycji publicystycznej "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, gościliśmy Dominikę Słowikowską, psycholożkę, autorkę książki "Rodzicielstwo może być łatwiejsze". W rozmowie pojawiły się kluczowe kwestie związane z rodzicielstwem, presją społeczną oraz wyzwaniami, z którymi zderzają się rodzice. Gościni podzieliła się także swoim własnym doświadczeniem macierzyństwa, które wpłynęło na jej decyzję o napisaniu książki. Zapraszamy!
Rodzicielstwo bez presji  jak odnaleźć równowagę tematem audycji Polskiego Radia Dzieciom
Rodzicielstwo bez presji – jak odnaleźć równowagę tematem audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

- Miłosz miał swój największy udział – mówiła Dominika Słowikowska, nawiązując do momentu, gdy zdecydowała się napisać książkę. Przekonana, że jest idealnie przygotowana do macierzyństwa, po przeczytaniu dziesiątek książek i artykułów, stanęła w obliczu rzeczywistości. W chwili narodzin syna okazało się, że cała zdobyta wiedza to tylko początek, który trzeba dopasować do nowej rzeczywistości z maleńkim dzieckiem. To właśnie z Miłosza i jej doświadczenia wynikła potrzeba stworzenia książki, która jak przyznała autorka, pomoże rodzicom oszczędzi czas na szukaniu odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Już od pierwszych chwil rodzicielstwa, rodzice często borykają się z ogromną presją otoczenia - rodziny, znajomych czy społeczeństwa, które mają swoje wyobrażenia na temat „idealnego” rodzica. - Presja ta ma różne źródła, a najczęściej spotykam dwa główne – mówiła psycholożka. - Pierwsza to ta zewnętrzna: presja otoczenia, które ocenia naszą rolę rodzicielską, zwłaszcza w czasach, gdy social media dają łatwy dostęp do zdjęć i informacji o innych rodzicach. Druga, to presja, którą narzucamy sobie sami, chcąc wychować dzieci lepiej, niż wychowali nas nasi rodzice- dodała.


Posłuchaj
61:07 2025_03_27 22_00_35_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Rodzicielstwo bez presji – jak odnaleźć równowagę?_Strefa Rodzica 27.02.2025

Gościni Joanny Ficińskiej zauważyła, że czasem presja ta prowadzi do frustracji, gdy nie udaje się rodzicom spełnić oczekiwań, a metody wychowawcze, które działały na pierwszym dziecku, nie sprawdzają się przy kolejnych. Istotne jest wtedy, by rodzice zdali sobie sprawę, że każde dziecko jest inne i nie wszystko musi być idealne.

Zdaniem psycholog, ważnym krokiem w procesie rodzicielskim jest samoświadomość. Aby zmienić pewne wzorce wychowawcze, konieczne jest zrozumienie, dlaczego powielamy błędy swoich rodziców, mimo że nie chcemy tego robić. - Nasi rodzice przekazywali nam swoje metody, bo nie mieli innych narzędzi, nie mieli też tak szerokiej wiedzy, jaką mamy dzisiaj - wyjaśniła gościni Polskiego Radia Dzieciom.
Więcej w załączonym zapisie audycji.


Zobacz także
Czytaj także

Nocowanka - koszmar czy chwila wytchnienia dla rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 08:00
Nocowanka – wieczór, który w wielu rodzinach kojarzy się z ogromnym wyzwaniem, ale także z odrobiną ukojenia dla zmęczonych rodziców. Wspólne noce z dziećmi, czy to w gronie przyjaciół, czy rodziny, mają swoje plusy i minusy. Czasami mogą być źródłem radości i relaksu, ale równie często bywają koszmarem. Kiedy dziecko jest gotowe na nocowanie u przyjaciół i jak się do tego przygotować? Co wcześniej ustalić z rodzicami dzieci, które będą nocowały w naszym domu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć się w rodzinie patchworkowej?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 20:00
Patchwork to rzeczywistość wielu rodzin – złożone relacje, podział opieki nad dziećmi, kompromisy i konieczność dogadania się między dorosłymi. Jak mądrze podejść do wychowania w takiej rodzinie? Jak wspierać dzieci w odnalezieniu się w nowym układzie? Na pytania Joanny Mokosy w "Strefie Rodzica" odpowiadały: Agnieszka Karpińska żyjąca w rodzinie patchworkowie i Małgorzata Osiak-Kałaska – psycholożka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemek Staroń o tym jak działa mózg nastolatka?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 10:00
- Warto wiedzieć, że mózg to jest niesamowita plastelina i poddaje się kształtowaniu, w sposób jaki sobie nawet nie wyobrażamy. Po udarze choćby, pewne części mózgu zaczynają przejmować funkcje za te uszkodzone - powiedział w "Strefie Rodzica" Przemek Staroń, polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, który był gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń