Polskie Radio Dzieciom

Skoki rozwojowe – co to jest i jak się na nie przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 20:00
- Dziecko nabywając jakąś umiejętność musi przejść pewien kryzys. Żeby ją osiągnąć musi się do tego dobrze przygotować - powiedziała w "Strefie Rodzica" pediatra Natalia Rogińska, która wyjaśniała na czym polegają skoki rozwojowe.
W Strefie Rodzica: skoki rozwojowe  co to jest i jak się na nie przygotować?
W "Strefie Rodzica": skoki rozwojowe – co to jest i jak się na nie przygotować?Foto: Shutterstock/Bricolage

Czym są skoki rozwojowe, kiedy można się ich spodziewać, czy można się na nie przygotować i ile może potrwać taki czas? O tym kiedy pojawiają się skoki rozwojowe u wcześniaków i jak wygląda kalendarz skoków rozwojowych u dzieci, mówiła w "Strefie Rodzica": Natalia Rogińska - pediatra.

Eksperta zaczęła jednak rozmowę nie od tego czym są skoki rozwojowe, ale czy w ogóle one istnieją? - Rozwój dziecka, który naszym zadaniem powinien przebiegać w taki harmonijny, niezaburzony sposób, miewa czasem kryzysy i to jest właśnie dobra definicja tego skoku - wyjaśniła.

- Żeby nabyć nową umiejętność, która jest dla dziecka spektakularnym osiągnięciem wymaga czasu, ćwiczeń, a nawet frustracji. Przejście tego procesu sprawia, że dziecko jest już na nowym etapie rozwoju - powiedziała Natalia Rogińska i dodała, że w tych procesach towarzyszy dziecku często cała rodzina, co jest dla niego bardzo istotne.

A więcej na ten temat w zapisie rozmowy:

Posłuchaj
60:35 2025_04_07 21_00_39_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Skoki rozwojowe – co to jest i jak się na nie przygotować?


* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: Natalia Rogińska - pediatra
Emisja danych: 7.04.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Nocowanka - koszmar czy chwila wytchnienia dla rodziców?

    Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 08:00
    Nocowanka – wieczór, który w wielu rodzinach kojarzy się z ogromnym wyzwaniem, ale także z odrobiną ukojenia dla zmęczonych rodziców. Wspólne noce z dziećmi, czy to w gronie przyjaciół, czy rodziny, mają swoje plusy i minusy. Czasami mogą być źródłem radości i relaksu, ale równie często bywają koszmarem. Kiedy dziecko jest gotowe na nocowanie u przyjaciół i jak się do tego przygotować? Co wcześniej ustalić z rodzicami dzieci, które będą nocowały w naszym domu?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Jak odnaleźć się w rodzinie patchworkowej?

    Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 20:00
    Patchwork to rzeczywistość wielu rodzin – złożone relacje, podział opieki nad dziećmi, kompromisy i konieczność dogadania się między dorosłymi. Jak mądrze podejść do wychowania w takiej rodzinie? Jak wspierać dzieci w odnalezieniu się w nowym układzie? Na pytania Joanny Mokosy w "Strefie Rodzica" odpowiadały: Agnieszka Karpińska żyjąca w rodzinie patchworkowie i Małgorzata Osiak-Kałaska – psycholożka
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Przemek Staroń o tym jak działa mózg nastolatka?

    Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 10:00
    - Warto wiedzieć, że mózg to jest niesamowita plastelina i poddaje się kształtowaniu, w sposób jaki sobie nawet nie wyobrażamy. Po udarze choćby, pewne części mózgu zaczynają przejmować funkcje za te uszkodzone - powiedział w "Strefie Rodzica" Przemek Staroń, polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, który był gościem Polskiego Radia Dzieciom.
    rozwiń zwiń