Polskie Radio Dzieciom

Co zrobić, kiedy "nikt mnie nie lubi"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 19:13
W "Strefie Rodzica" goście Marty Powałowskiej mówili o tym dlaczego dziecko nie jest lubiane, czyli o relacjach z rówieśnikami – kiedy warto im się przyjrzeć? Jak reagować na takie sytuacje i jak pomóc dziecku, które czuje się odrzucone? Mówili o tym dr Piotr Rycielski oraz Mania Żurowska - socjolożka.
Relacje naszego dziecka z rówieśnikami  kiedy warto im się przyjrzeć
Relacje naszego dziecka z rówieśnikami – kiedy warto im się przyjrzeć Foto: Zabavna/Shutterstock

Przyjaźń to ważny element życia. Większości z nas zależy na byciu lubianym. Posiadanie bliskich kolegów i koleżanek jest szczególnie ważne w dzieciństwie i w okresie dorastania. Zdarza się jednak, że dzieci nie są akceptowane czy lubiane przez rówieśników. Bywa, że są odrzucane, a ich wartość i znaczenie deprecjonowane. Co zatem robić kiedy nasze dziecko czuje się samotne, kiedy przychodzi ze szkoły i ze łzami w oczach mówi „nikt mnie nie lubi”?

Mówili o tym: dr Piotr Rycielski - doktor psychologii, pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS oraz Mania Żurowska - socjolożka.

Jak zauważył dr Piotr Rycielski, trzeba odróżnić sytuację kiedy dziecko mówi, że ktoś go nie lubi, od tego kiedy mówi, że cała grupa go nie lubi. - Dzieci są w grupie i uczą się tego jak zachować się wśród rówieśników. Czasem się pokłócą, zaraz potem pogodzą. To nie jest kłopot. On się pojawia kiedy się to powtarza.

Zgodziła się z tym twierdzeniem Mania Żurowska, która opowiedziała zaś o tym jak często takie sytuacje prowadzą do przemocy, nie tylko w realu, ale też w przestrzeni cyfrowej.

A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie rozmowy, która została przeprowadzona na antenie Polskiego Radia Dzieciom, w programie "Strefa Rodzica":

Posłuchaj
50:56 [DAB]Dzieciom (PCM) 12 kwiecień 2025 22_05_10.mp3 W "Strefie Rodzica": dlaczego moje dziecko nie jest lubiane?

* * *  

Audycja:  Strefa rodzica
Prowadzi: Marta Powałowska
Goście: dr Piotr Rycielski - doktor psychologii, pracownik Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS oraz Mania Żurowska - socjolożka
Emisja danych: 10.04.2025
Godzina emisja: 21.00

***

Od ponad różnych lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnych codziennych sytuacjach, sprawdzając audycję „Strefa rodzica”, której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistyczne, dotyczące szeroko pojętego wychowania, wychowania czy zdrowia. 

    Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na podcasty.polskierdio.pl. 

    Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


     

     

    Zobacz także
    Czytaj także

    Nocowanka - koszmar czy chwila wytchnienia dla rodziców?

    Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 08:00
    Nocowanka – wieczór, który w wielu rodzinach kojarzy się z ogromnym wyzwaniem, ale także z odrobiną ukojenia dla zmęczonych rodziców. Wspólne noce z dziećmi, czy to w gronie przyjaciół, czy rodziny, mają swoje plusy i minusy. Czasami mogą być źródłem radości i relaksu, ale równie często bywają koszmarem. Kiedy dziecko jest gotowe na nocowanie u przyjaciół i jak się do tego przygotować? Co wcześniej ustalić z rodzicami dzieci, które będą nocowały w naszym domu?
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Przemek Staroń o tym jak działa mózg nastolatka?

    Ostatnia aktualizacja: 21.03.2025 10:00
    - Warto wiedzieć, że mózg to jest niesamowita plastelina i poddaje się kształtowaniu, w sposób jaki sobie nawet nie wyobrażamy. Po udarze choćby, pewne części mózgu zaczynają przejmować funkcje za te uszkodzone - powiedział w "Strefie Rodzica" Przemek Staroń, polski nauczyciel i wykładowca, z wykształcenia psycholog i kulturoznawca, który był gościem Polskiego Radia Dzieciom.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Skoki rozwojowe – co to jest i jak się na nie przygotować?

    Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 20:00
    - Dziecko nabywając jakąś umiejętność musi przejść pewien kryzys. Żeby ją osiągnąć musi się do tego dobrze przygotować - powiedziała w "Strefie Rodzica" pediatra Natalia Rogińska, która wyjaśniała na czym polegają skoki rozwojowe.
    rozwiń zwiń