Polskie Radio Dzieciom

Bank mleka - polisą na życie

W tym Banku, mleko idzie jak woda i pewne jest jak w banku, że dzięki niemu, noworodki są najedzone, a mamy szczęśliwe.
Foto: pixabay.comdomena publiczna
Foto: pixabay.com/domena publiczna
O Audycji

Mleko mamy, to dla noworodków najlepsze lekarstwo i choć wcześniaki potrzebują go najbardziej, zdarza się, że nigdy go nie zasmakują. Właśnie dlatego, tworzone są Banki Mleka.

To instytucja, która zajmuje się rekrutowaniem dawczyń, badaniem ich pokarmu i przekazywaniem go potrzebującym dzieciom. Jest tworzona na wzór stacji krwiodawstwa, z tą różnicą, że zamiast „czerwonego złota”, gromadzi się „białe”, jak lekarze nazywają często, mleko matki. Jest on ratunkiem dla wcześniaków znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na martwicze zapalenie jelit i sepię, dla dzieci, których matki są nosicielkami wirusa HIV (naturalny pokarm spowalnia rozwój AIDS), dla niemowlaków z wrodzonymi chorobami metabolicznymi, z niewydolnością nerek oraz z niedorozwojem.

Zdarza się też, że jest on pokarmem dla noworodków, dla których sztuczna mieszanka jest niewystarczająca, albo wręcz szkodliwa.

Według rezolucji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli nie jest możliwe karmienie wcześniaków mlekiem własnej matki, wprost z piersi lub uprzednio ściągniętym, pierwszą alternatywą powinien być pokarm z banku mleka. Takie banki tworzone są na całym świecie. W Europie jest ich już blisko 170. Istnieją w połowie państw europejskich. Polska, a także: Serbia, Bułgaria, Estonia i Szkocja, są na początku tworzenia sieci, którą systematycznie rozbudowują Niemcy, Norwegowie, Anglicy, Finowie, i Francuzi. Liderami w tej dziedzinie, są Włosi i Szwedzi (28 banków).

Dla warszawskiego szpitala im. Świętej Rodziny, wielkim sukcesem był jej pierwszy rok działalności.

W pierwszych 12 miesiącach funkcjonowania placówki, nawiązano współpracę z 50 honorowymi dawczyniami mleka kobiecego, uzyskano 2000 butelek pasteryzowanego, przebadanego pokarmu z 228 litrów mleka, z czego 127 litrów przekazano na rzecz pacjentów leczonych w innych, regionalnych szpitalach. Z zasobów banku skorzystało zaś prawie 400 maluszków!

W pierwszą rocznica uruchomienia Banku Mleka, w szpitalu położniczym im. Świętej Rodziny, przy ul. Madalińskiego, w Strefie Rodzica, porozmawiamy, czym są Banki Mleka, dla kogo są one tworzone, jak pomagają mamom i dzieciom oraz jak do nich trafić. Na wszystkie ważne pytania, odpowiedzą: Aleksandra Wesołowska - prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, dr n. med. Beata Pawlus ze szpitala im. Świętej Rodziny na Madalińskiego oraz Olga Barbarska - doktorantka i wolontariuszka.

 

Program "Strefa Rodzica" adresowany jest dla wszystkich, którzy chcą dobrze, mądrze, zdrowo i świadomie wychowywać dzieci oraz optymalnie wspierać ich rozwój. Rozmawiamy o wychowaniu, zdrowiu, kulturze i innych tematach nurtujących przyszłych i obecnych rodziców. Poruszamy też istotne problemy z tym związane. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Prowadzi: Ludwika Grunwald.

Zapraszamy na "Strefę Rodzica" od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 - 23:00, a szczególnie w poniedziałek 15 lutego.

Zachęcamy do kontaktu na naszym funpage'u: www.facebook.com/polskieradiodzieciom

 

Playlista